İskeletsel sınıf III anomaliye sahip bireylerde diş-kemik destekli yüz maskesi tedavisinin kraniofasiyal yapılara etkilerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografik görüntüleme yöntemiyle incelenmesi
Cone beam computed tomography evaluation of the effects of tooth and bone anchored facemask treatment on craniofaci̇al structures in skeletal class III patients
- Tez No: 379437
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Amaç: Diş ve kemik destekli yüz maskesinin dentofasiyal yapılar üzerindeki etkilerinin 3 boyutlu sefalometri ile değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmanın materyalini diş kemik desteki yüz maskesi ile tedavi edilen maksiller retrüzyona sahip Sınıf III maloklüzyonlu 35 bireyin (ortalama yaş 11. 9 yıl) konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kayıtları oluşturmaktadır. Kemik desteği sağlayabilmek için 2 mm çap ve 7 mm boyundaki 2 mini vida anterior palatinal bölgeye yerleştirildi, maksiller birinci molar ve premolar dişlere bantlar seçildi. Petit tipi yüz maskesi ile 400 g?lık protraksiyon kuvveti maksiller oklüzal düzlemin 13-15 mm yukarısından, günde 20 saat uygulanarak meydana gelen dişsel, iskeletsel ve yumuşak doku değişiklikleri 3 boyutlu sefalometri ile değerlendirildi. Bulgular: Ortalama 5.6 aylık tedavi sonunda SNA (3.51o) ve ANB (+6.08o) açılarındaki artışlar ve A-PTV (3.87 mm), ANS-PTV (3.32 mm) ve IO-PTV(2.02 mm) mesafelerindeki artışlar, maksillada ve infraorbital bölgede istatistiksel olarak önemli miktarda ileri hareket olduğunu göstermektedir. SNB açısındaki azalma(-2.35o), B ve Gn noktalarındaki aşağı geriye hareket mandibulanın saat yönü rotasyon yaptığını gösterdi. PNS?nin aşağıya (+1.74 mm) ve ANS?nin yukarı (-0.07 mm) hareketi ise Palatal düzlemin ters saat yönü rotasyona uğradığını göstermektedir. Maksiller molar dişler (4.99 mm), keser dişlere (5.14 mm) yakın miktarda meziale hareket etmiş, çapraşıklık artışı gerçekleşmemiştir. Sonuç: Büyüme dönemindeki bireylerdeki maksiller retrüzyon, diş kemik destekli yüz maskesi ile istenmeyen dental etkiler azaltılarak maksimum iskeletsel etki ile tedavi edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the dentofacial effects of tooth and bone anchored face mask appliance by 3D cephalometric evaluation. Material and Method: Materials of this study were CBCT records of 35 patients (mean age 11.9 years) who had maksillary retrusion and treated with tooth bone anchored face mask. For bone anchorage two miniscrew of 2 mm diameter and 7 mm length were inserted in the anterior palatal region, maxillary first premolars and molars were banded. A protraction force of 400 g/side applied 13-15 mm above the maxillary occlusal plane, 20 hours per day via Petit type face mask and dental, skeletal and soft tissue changes were evaluated by 3D cephalometric analysis. Results: Treatment period was 5.6 mouths. Statistically significant anterior movement of the maxilla occured with increases in SNA (3.51o) and ANB (+6.08o) and forward movement of A point (3.87 mm) and ANS (3.32 mm). The infraorbital region showed singnificant anterior movement with increase in IO-PTV ( 2.02 mm). The palatal plane rotated counterclockwise with PNS moving down (+1.74 mm) and ANS moving up (-0.07 mm). The mandible rotated clockwise with decreases in SNB (-2.35o) and backward-downward movement at B and Gn landmarks. The maxillary molars moved forward (4.99 mm) as did the incisor (5.14 mm) and maxillary dental crowded did not increase. Conclusion: Bone-tooth anchored face mask application has a great potential to obtain maximal skeletal effects with reduced dento-alveolar side effects on treatment of maxillary retrusion in growing patients.