Farklı kuron alt yapı tasarımlarının marjinal uyumlarının karşılaştırılması ve internal uyumlarının değerlendirilmesi
Comparing marginal adaptation of different crown copings before and after firing cycles and evaluating internal fit
- Tez No: 379438
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAYINDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Amaç: Farklı yöntemlerle elde edilen alt yapıların birbirleriyle ve kendi aralarında; marjinal uyumlarının ve internal aralıklarının porselen fırınlama işlemi öncesi ve sonrasında kıyaslanmasıdır. Materyal ve Metot: Paslanmaz çelik alaşımdan hazırlanan metal güdükler; her bir grupta 10 adet olmak üzere 7 gruba ayrıldı. Gruplara geleneksel döküm yoluyla, freze yöntemiyle, direkt metal lazer sinterizasyon yöntemiyle, artık metaller kullanılarak geleneksel döküm yöntemiyle, Zirkonzahn sistemiyle, Kavo Everest sistemiyle ve IPS Empress 2 sistemiyle alt yapılar hazırlandı. Porselen fırınlaması işlemi öncesi ve sonrasında marjinal ve internal aralık ölçümleri, direkt güdük üzerinden ölçüm tekniği ve silikon replika tekniği kullanılarak gerçekleştirildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanı sıra ikili grupların karşılaştırmasında Tukey?s analizi ve ANOVA testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparing marginal adaptation and internal gaps of copings with each other and among themselves which prepared by different methods, before and after porcelain firing. Material and Method: Stainless steel dies were divided in 7 groups, and each group contains 10 samples. Copings were prepared by conventional casting, direct metal laser sintering, metal milling, conventional casting using residual metals, Zirkonzahn system, Kavo Everest system and IPS Empress 2 system. Measurements of marginal gap and internal fit datas made by direct measurement of die tecnique and silicon replica technique before and after porcelain firing. When analyzing data, descriptive statistical methods (mean, standard deviation) as well as the comparison of two groups Tukey?s analyse and ANOVA tests were used.