KOAH'lı hastalara ölçülü doz inhaler kullanımına yönelik demonstrasyon yöntemi ile verilen eğitimin etkinliği
The effectiveness of education given patients with COPD intended for the use of metered-dose inhaler
- Tez No: 379444
- Danışmanlar: PROF. DR. MAĞFİRET KAŞIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırma KOAHlı hastalara Ölçülü Doz İnhaler kullanımına yönelik demonstrasyon yöntemi ile verilen eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Materyal Metot: Araştırma ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel olarak 100 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Mart 2012- Ekim 2012 tarihleri arasında Göğüs hastalıkları kliniklerinde yatarak tedavi gören, stabil KOAH hastaları oluşturdu. Araştırma için örneklem büyüklüğü; %95 test gücü ve 0.05 hata düzeyi ile yapılan güç analizi sonucu 38 girişim, 38 kontrol grubu olmak üzere toplam 76 KOAHlı hasta olarak planlandı. Hastaların çalışmadan çekilme durumlarına karşın (çalışmadan ayrılmak isteme, erken taburculuk, hayatını kaybetme) çalışmaya her bir grup için 50 hasta atandı. Araştırma kriterlerini sağlayan ilk 50 KOAHlı hasta kontrol grubuna, ikinci 50 KOAHlı hasta girişim grubuna dahil edildi. Araştırma süresi boyunca araştırmadan çekilen hasta olmadı . Araştırmanın verileri yüz yüze görüşme yöntemi ile Hasta Tanıtım Formu ve ÖDİ Beceri Değerlendirme Formu kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ki kare, ortalama ve t testi kullanıldı. Bulgular: 1.ölçümde hem kontrol (5.30±1.69) hem de girişim grubunun ÖDİ kullanma başarı durumları (5.32±1.83)“orta ”düzeydeydi. Gruplar arası karşılaştırmada girişim ve kontrol grubunun 1. ölçüm puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmazken (p>0.05), 7.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to assess the effectiveness of the education given to the patients with COPD intended for the use of metered-dose inhaler. Material Method: The research was performed with a hundred patients who are quasi- experimental control group with using pre-test and post-test. The universe of study was composed with the stable COPD patients who were implemented inpatient treatment in chest diseases clinics between March and October in 2012. The sample size for the study was arranged with a total of 76 patients with COPD including 38 for the experimental group, 38 for the control group as a result of the power analysis which has 95% of test power and 0.05 error level. Despite of the withdrawal from studies of patients (want to leave the work, early discharge, and loss of life) 50 patients were assigned to each group in this study. The first group of 50 patients who provide the criteria of the research were included the control group, the second group of 50 patients were included the intervention group. There is no withdrawal of patient from the study during the research period. The Research data was collected with face to face interviews by using the `Patient Identification Form? and `MDI Skill Evaluation Form“. The data were evaluated by being used chi-square percentile, mean and t-test. Results: At the 1st measurement, the success of using MDI was at ”medium level" both control group (5.30±1.69) and intervention group (5.32±1.83).