Polimer İçerikli Membranlar İle Kobalt ve Nikelin Ayrılması
Recovery Of Cobalt and Nickel By Polymer Inclusion Membranes
- Tez No: 379471
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUTKUN, YRD. DOÇ. DR. AYNUR MANZAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, kobalt ve nikel karışımlarını içeren asidik ortamdan, kobaltın seçici ayrılması polimer içerikli membranlarla, taşıyıcı olarak Aliquat 336 kullanılarak incelenmiştir. Modifiyer (TBP) konsantrasyonu, plastikleştiricinin miktarı, ekstraktant (Aliquat 336) konsantrasyonu, sıyırma çözeltisi tipi ve konsantrasyonu, besleme çözeltisi pH'sı, kompleksleştirme ayıracı (NH4SCN) konsantrasyonu, membran kalınlığı, ekstraktant tipi, polimer tipi, besleme ve sıyırma çözeltilerinin karıştırma hızı deneysel olarak çalışılmış ve optimum şartlar belirlenmiştir. Aynı zamanda AFM, FT-IR ve SEM ölçümleriyle, elde edilen membran karakterize edilmiştir. Kobaltın başlangıç kütle akıları (J0), permeasyon katsayıları (P) ve deneysel ölçümlerden kobaltın nikel üzerine ayırma faktörü hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work the selective separation of cobalt from acidic media, containing mixtures of cobalt and nickel by polymer inclusion membrane (PIMs) was investigated using Aliquat 336 as carrier. Such parameters as modifier (TBP) concentration, the amount of plasticizer, extractant (Aliquat 336) concentration, the stripping solution of type and concentration, stripping solution of type and concentration, feed solution of the pH, the complexing reagent (NH4SCN) concentration, membrane thickness, extractant type, polymer type, stirring speeds of feed and strip solutions were experimentally studied and the optimum conditions were determined. Also AFM, FT-IR, and SEM was characterized by obtained membrane. The permeation coeffients (P), initial fluxes (J0) of cobalt and separation factors of cobalt over nickel was calculated from the experimental measurements.