Polimer içerikli membranlar ile altın (III)'nın asidik sulu çözeltilerden ekstraksiyonu
The extraction of gold (III) from acidic aqueous solutions by polymer inclusion membranes
- Tez No: 545991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada sentetik olarak hazırlanan klorürlü asidik çözeltilerden altının ekstraksiyonu polivinilden diflorit-co-hekzafloro propilen (PVDF-co-HFP) bazlı polimer içerikli iyonik membran (PİİM)'ler ile etkin bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Çalışma 1,3-didodesil imidazolyum bromür ve 1,3-ditetradesil imidazolyum bromür tuzlarının altın taşınımındaki etkinliklerinin tespit edilmesi üzerine kurgulanmıştır. Au(III) taşınımı etki eden membran parametreleri; membran kalınlığı, ekstraktant oranı, plastikleştirici türü ve oranı değiştirilerek bir seri farklı bileşimlerde membran hazırlanmış ve altının en iyi taşındığı membran bileşimi tespit edilmiştir. Optimum bileşime sahip membranlar ile yapılan deneylerde membranın altın taşınım kapasitesi ve diğer metal iyonlarına karşı seçiciliği incelenmiştir. Sonuçlar doğrultusunda, IM14 ile hazırlanan membranın altın taşıma kapasitesi ve seçiciliğinin IM12'den fazla olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda, membranların kullanılmadan önce ve kullanıldıktan sonra SEM, AFM, EDX ve temas açısı ölçümü teknikleri ile yüzey karakterizasyonu yapılıp, metal taşınımının membran yüzey özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the extraction of gold from the synthetically prepared acidic chloride solution was excellently performed by poly(vinylidene fluoride-co-hexafluoropropene (PVDF-co-HFP) based membranes. The study was fictioned on the determination of the alkyl chain length effectiveness of 1,3-didodecyl imidazolium bromide and 1,3-ditetradecyl imidazolium bromide salts for a gold transport. The effective membrane based parameters on gold transport were determined by changing some membrane properties like membrane thickness, extractant type and rate, plasticizer type, and rate. In the experiments performed with the membrane in optimum compositions, the gold transport capacity and the gold selectivity of the membrane against other metal ions was determined. Depending on the results, the gold transport capacity and the selectivity of membrane prepared with IM14 were higher than IM12 one. At the same time, surface characterizations have been performed by using SEM, AFM, EDX and contact angle techniques before and after the use of membranes and thus, the effect of metal transport on membrane surface properties has been investigated.