Çok işlevli biyonanoplatformların geliştirilmesi ve biyokataliz ile biyobellek uygulamaları
Improvement of multifunctional bionanoplatforms; biocatalysis and biomemory applications
  1. Tez No: 379503
  2. Yazar: ŞÜKRİYE NİHAN KARUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde; apoferritin biyomolekülünün ana iskelet olarak kullanılması ve farklı metal atomlarının bu proteinin boşluğuna gömülmesi yoluyla elde edilen birden fazla yüze ve fonksiyona sahip (Janus) biyonanoyapılar sentezlenmiştir. Bu biyonanoyapıların eldesi fotosensitif aminoasit monomerleriyle çapraz bağlanma yaklaşımı kullanılarak (ANADOLUCA metodu) sağlanmıştır. Bu çalışmada ilk olarak; nanoapoferritinlerin sentezi, bis (2-2'-bipiridil) MATyr-MATyr-rutenyum (II) fotosensitif monomeri eşliğinde mikroemülsiyon yoluyla başarılmış, ardından nanoapoferritinlerin kafes boşluklarına indirgeme yoluyla Pt, Fe, Mn, Cu metalleri ile Pt/Cu, Mn/Fe, Pt/Cu/Mn/Fe, Ag/Cu/Mn/Fe metal karışım kombinasyonları düzenlenmiş ve bu çok fonksiyonlu nano-apoferritin yapılar karakterize edilmiştir. Çalışmanın son aşamasında; Janus modeli biyonanoyapıların fonksiyonelliği, peroksidaz enzim kinetiği ve elektrokimyasal temelli yaklaşımlarla ortaya konulmuştur. Subsrat ve enzim derişimlerinin bu biyonanoyapıların aktivitelerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; bionanostructures which have multi faces and functionalities (Janus) have synthesized using apoferritin biomolecules as main structure and embedding of various metal atoms into lattice of this protein. These bionanostructures have obtained using photosensitive amino acid-monomers linkage method (ANADOLUCA). In this study, firstly, the synthesis of nanoapoferritins has achieved in the presence of bis (2-2'-bipyridil) MATyr-MATyr-rutenyum (II) photosensitive monomers by microemulsion. Then, Pt, Fe, Mn, Cu metals and Pt/Cu, Mn/Fe, Pt/Cu/Mn/Fe, Ag/Cu/Mn/Fe metal mixture combinations have organised into lattices of nanoapoferritin nanostructures and these multi functional structures were have characterised. In the last part of the study; the functionality and peroxidase enzyme kinetics of Janus model bionanostructures have proved by electrochemical approaches. Studies of janus nanostructures were analysed. The effect of enzyme and subsrate concentrations on the activity of these bionanostructures have investigated.