Sıçan akciğerinde bleomisin ile indüklenen oksidatif stresin önlenmesinde piceatannol'un etkileri
The effects of piceatannol on the lungs of rats against oksidative stress caused by bleomycin
  1. Tez No: 379502
  2. Yazar: YUNUS EMRE SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. VOLKAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Moleküler Tıp, Biochemistry, Biology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, bleomisinin neden olduğu oksidatif strese karşı piceatannolun etkileri sıçan akciğerinde incelenmiştir. 200-250 gr ağırlığındaki erkek Wistar cinsi sıçanlar 4 grup halinde oluşturulmuştur. Deney grupları; kontrol grubu (serum fizyolojik uygulanmış i.p), bleomisin uygulanan grup (tek doz i.p 10 mg/kg), bleomisin (10 mg/kg i.p) ve piceatannol (4mg/kg i.p) uygulanan grup, son grup ise piceatannol (4 mg/kg i.p) uygulanmış sıçanlardan oluşmaktadır. Deneylerde biyokimyasal teknikler kullanılmıştır. Akciğer dokusundaki toplam protein düzeyleri belirlenmiştir. Lipid peroksidasyonunun bir belirteci olarak malondialdehit (MDA) seviyeleri ölçülmüştür. Lipid peroksidasyonu bulgularını desteklemek ve oksidatif stresi belirleyebilmek amacıyla, antioksidan enzimlerden süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz ve katalaz enzim aktiviteleri belirlenmiştir. Piceatannolun, akciğerlerde bleomisin maddesinin indüklediği oksidatif stresin azalmasını hücrelerdeki serbest radikalleri yakalama yoluyla yaptığını ve ayrıca bu hücrelerde hücrelerin antioksidan kapasitesini arttırdığı biyokimyasal testlerin sonunda gözlemlenmiştir. Artan antioksidan kapasite sayesinde, lipid peroksidasyonu azalmakta ve hücredeki zarlı yapılar korunmaktadır. Biyokimyasal bulgular, piceatannolun 4.0 mg/kg dozu bleomisin ile meydana gelen oksidatif strese bağlı hücre hasarının önlenmesinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma ile bleomisinin, piceatannol ve hücrenin başlıca antioksidan bileşenleri arasındaki in vivo etkileşimleri ilk defa ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this Study ,the effects of Piceatannol(PC) on the lungs of rats against oksidative stress caused by Bleomycin(BLM) have been examined.Wistar male type of rats are divided into 4 groups; 1.control group, 2. group subjucted to only bleomycin toxicity (10 mg / kg), 3.the ones subjected to piceatannol(4 mg/kg) and bleomycin toxicity(10 mg / kg), 4.the ones given only piceatannol(4mg/kg). In the experiments, biochemical techniques have been used and total protein leves in lung tissues have been measured. As an indication of lipid peroxidation, levels of Malondialdehit (MDA) has been measured. SOD , Glutation Peroksidase and Catalase enzym activities have been determined in order to support the findings of lipid peroxidation and decide on the oxidative stress. Biochemical tests show that PC decreases oxidative stress that BLM makes up in lung through cathing free radikals in cells and increases antioxidant capacity of cells. As a result of increased antioxidant capacity in cells, lipid peroxidation diminishes and membrained structure of cells are conserved. Biochemical findings indicate that PC (4 mg/kg) is effective in the prevention of cell damage related to oxidative stress caused by BLM.With this study, in vivo interaction among antioxidat components of BLM , PC and cells is shown for the first time.