Bazı humik maddelerin kolza (Brassica napus L.) c.v. PR46W31 çeşidi üzerindeki bazı fizyolojik parametreler , sürgün rejenerasyonu ve antioksidant enzim aktivitesine etkisi
The effects of humic substances on physiological properties, shoot regeneration and antioxidant enzymatic activities in vitro cultured rapeseed
  1. Tez No: 379530
  2. Yazar: YUSUF KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN TUNÇ, DOÇ. DR. EMİNE SELCEN DARÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, hem katkı maddesi hem de bitki büyüme düzenleyici olarak seçilen farklı konsantrasyonlardaki potasyum humat, bor humat ve demir humat'ın kolzanın fizyolojik özellikleri, sürgün rejenerasyonu ve antioksidant enzim aktiviteleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Steril edilen tohumlar % 3 (w/v) sükroz ve % 0.7 (w/v) agar ile her biri 1 ppm, 3 ppm, 5 ppm and 7 ppm konsantrasyonlarında olan potasyum humat, bor humat ve demir humat içeren Murashige and Skoog temel besiyerinde kültüre alınmıştır. Fizyolojik özellikler ve antioksidant enzim aktiviteleri bir haftalık bitkicikler üzerinde gözlenmiştir. 3-4 haftalık bitkiciklerden alınan gövde eksplantları 1 mgl-1 6-benzylaminopurine ve 0,2 mgl-1 naphthaleneacetic acid içeren besiyerinde kültüre alınmıştır. Çalışmanın sonuçları incelendiğinde, bütün humik madde formlarının kolzanın fizyolojik özellikleri üzerinde olumlu etkisi olduğu, antioksidant enzim aktivitesi üzerinde negatif etkisi olduğu ve sürgün rejenerasyonuna hiç bir etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It was investigated the effects of various concentrations of potassium humate, boron humate and iron humate which was selected the additives to basal medium and phytohormones on physiological characteristics, antioxidant enzymatic activities and shoot regeneration rapeseed in vitro. Sterilized seeds were cultured on Murashige and Skoog Basal Medium with 3% (w/v) sucrose and 0.7% (w/v) agar containing each of the individual 1 ppm, 3 ppm, 5 ppm and 7 ppm potassium humate, boron humate and iron humate. Physiological characteristics and antioxidant enzymatic activities were observed from one week old seedlings obtained from the seeds. For observing shoot regeneration capacity, stem segments 3-4 mm in length were excised from 3-4 week old seedlings obtained from the seeds. Stem explants were cultured on Murashige and Skoog Basal Medium with 1 mgl-1 6-benzylaminopurine and 0,2 mgl-1 1-naphthaleneacetic acid. As a results, it was expressed that all the humate forms had positive effects on physiological parameters, but there were no effect on shoot regeneration. It was observed negative correlation between antioxidant enzymatic activities and increasing doses of all the humate forms.