Tripotent matrislerin bazı kombinasyonlarının grup tersi
The group inverses of some combinations of tripotent matrices
- Tez No: 379549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SARDUVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışma, toplam dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, ele alınan konu ile ilgili literatür bilgisini içeren bir giriş verilmektedir. Bölüm 2'de, Bölüm 4'te elde edilen sonuçlara temel teşkil edecek olan bazı kavram ve teoremler verilmektedir. Bölüm 3'te ise bu çalışmaya esin kaynağı olan çalışmada mevcut bazı sonuçlar hatırlatılmaktadır. Bölüm 4, bu çalışmanın asıl kısmını oluşturmaktadır. Bölüm 4'te, karşılıklı değişmeli iki ve üç tripotent matrisin bazı kombinasyonlarının, bazı özel koşullar altında, grup terslerinin ifadeleri ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study organized into four main chapters in totally. In the first chapter, it is given an introduction, which includes some literature information about the subject considered. In the Chapter 2, some concepts and theorems, which constitute the basis for the results given in the Chapter 4, are given. In the Chapter 3, some existing results from the study, the inspiration for this work, are reminded. The Chapter 4 constitutes the original part of this work. In the Chapter 4, the group inverses of some combinations of two and three tripotent matrices that mutually commute are established under the some special conditions.