Ornidazol ve nimorazolün spektrofotometrik miktar tayini
- Tez No: 37955
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
6. ÖZET Nitroimidazol türevi antiinf ektif -. etkili olan ornidazol ve nimorazol ile ilgili miktar tayini çalışmaları literatürde az sayıda bulunmaktadır. Bu maddelerin farmasötik preparatlan ülkemizde kullanıldığı için bu alandaki çalışmaların sayışırım azlığı bizi kolay uygulanabilecek yeni yöntemler aramaya yöneltmiştir. Ornidazol için literatürdeki tek kolorimetrik miktar tayini yöntemi maddedeki nitro grubunun UV lambası altında alkali ile 60 dakika süren hidrolizi sonucu oluşan nitrit iyonları ile sülfanilamidin diazonyum tuzunun oluşturulması ve bunun N-(l-naftil)etilendiamin dihidroklorür ile kenetlenme sinden meydana gelen renkli bileşiğin değişik konsantrasyonlardaki çözeltilerinin absorbsiyonlanmn saptanması esasına dayanmaktadır. Bu yöntemle ornidazolün tayininde hidrolizi gerçekleştirmek için UV lambası kullanılmış ve 60 dakika süren bir hidroliz yapılmıştır. Biz şartlan değiştirerek ornidazolü kaynar su banyosunda 2N sodyum hidroksit ile 3 dakika ısıtarak hidroliz ettik ve yöntemi yöntemi çok daha kolay uygulanabilir hale getirdik. Geliştirdiğimiz yöntemi ornidazolün piyasada bulunan tablet ve ampullerine de uyguladık, hassas ve tekrarlanabilir sonuçlar aldık. Yöntemi UV spektrofotometrik yöntem ile kıyasladık. Yöntemin kimyasal yapı olarak ornidazole çok benzeyen nimorazol için de kullanılabileceğim düşündük, ancak ornidazol için kullanılan alkali konsantrasyonu ve ısıtma süresi yeterli gelmediği için 5N sodyum hidroksit ve 15 dakika kaynar su banyosunda ısıtarak yöntemi uyguladık. Nimorazolün piyasadaki tabletlerinde de bu yöntemle tayin yaparak hassas ve tekrarlanabilir sonuçlar aldık. Yöntemi UV spektrofotometrik yöntem ile kıyasladık. Ayrıca Ornidazolün yapısmda bulunan nitro grubunun redüklenerek amin grubuna geçirildikten sonra p-dimetilaminobenzaldehid ile kenetlenmesi sonucu oluşan renkli bileşiğin renk şiddetinin ölçülmesi esasma dayanan bir yöntem geliştirerek ornidazol için sadece hammaddeye uygulanabilen yeni bir yöntem ortaya koyduk. 58
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Ornidazole and nimorazole are used in medicine due to their antiinfective activities. There are only a few reports about quantitative determinations of these drugs. Ornidazole and nimorazole are also used in Turkey as their pharmaceutical preparations. For these above reasons we wanted to develop new procedures for the determination of these drugs. In Öle single literature for the colorimetric determination of ornidazole, the nitro group in the structure is hydrolyzed using an UV-lamp for 60 minutes and the nitrite ions produced are used /generate the diazonium salt of sulfanilamide. The last substance is coupled with N-(l-naphthyl)ethylenediamine dihydrochloride and the intensity of the color produced is measured. We changed the conditions and we hydrolized ornidazole by heating for only 3 minutes with 2N NaOH in a boiling water bath. This modified literature method was also applied to ornidazole formulations. The proposed method was also applied to the determination of nimarozole and its tablets. The formulations of ornidazole and nimorazole were also subjected to UV spectrophotometric analysis and the two methods were statistically compared using t test and F test. Ornidazole was also determined via the amino group produced by reducing its nitro group. The amino group was reacted with p- dimethylaminobenzaldehyde, the optimum conditions were examined and the red color produced was used for the colorimetric determination of ornidazole..59