Farmasotik formda siprofloksasin ve ornidazol impürite tayini için metot geliştirme ve analitik metot validasyonu
Method development and analytical method validation for determination of impurities of ciprofloxacin and ornidazole in pharmaceutical form
- Tez No: 834697
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA DEMİRCİ ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada, farmasotik formda Siprofloksasin ve Ornidazol etken maddelerini içeren ilaç ürününe ait ilgili safsızlıkların tespit edilmesi amacı ile analitik metot geliştirilmiştir. Yapılan çalışmalarda her iki etken için de bilinen ilgili safsızlıkların yer almasından kaynaklı çalışmalar titizlikle yapılmış olup, her iki etkenin de bilinen ve bilinmeyen impüritelerini kısa enjeksiyon süresi ile doğru şekilde tespit edebilen bir metot geliştirilmiştir. Geliştirilen bu metodun doğrulunu ve güvenilirliğini tespit etmek amacıyla bu metodun ilgili analitik metot validasyonu ve bu metoda ait stres çalışması yapılmıştır. Yapılan bu stres çalışmasında her iki etken madde, plasebo (iki etken maddeyi de içermeyen, sadece yardımcı maddeleri içeren ilaç ürünü) ve ilaç ürünü için asit, baz, oksidasyon, ısı ve fotostabilite ortamlarında bozundurma çalışması yapılmış olup, bu çalışmaların sonuçları ve hammadde, plasebo ve ürünün bu metoda nasıl yanıt verdiği konusunda bilgilendirme verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an analytical method was developed to determine the related compounds of the drug product containing the active ingredients of Ciprofloxacin and Ornidazole in pharmaceutical form. Studies have been carried out meticulously due to the presence of known impurities for both agents in the studies, and a method has been developed that can accurately detect known and unknown impurities of both agents with a short injection time. In order to determine the accuracy and reliability of this developed method, the relevant analytical method validation and the stress study of this method were carried out. In the stress study, decomposition studies were carried out for both active substances, placebo (drug product that does not contain both active substances, only excipients) and drug product in acid, base, oxidation, heat and photostability environments and information on how the product responds to this method is given.