Development of high power cw yb-doped fiber laser system
Yüksek güçlü doğrusal iterbiyum katkılı fiber lazer sistemi
- Tez No: 379568
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLEND ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yüksek güçlü fiber lazerler bilimsel araçlar, endüstriyel malzeme işleme, görüntüleme, medical ve askeri alanlar gibi pek çok uygulama açısından önem taşırlar. Fiber lazerler lazer uygulamaları için sinyal kazanım ortamı ve ışık iletim sistemi açısından iyi kurulmuş konseptir. Nadir element katkılı fiberler, katı hal lazer konsepti içerisinde verimli diyot pompalama, yüksek güçlü ve devamlı dalga açısından geleceği en parlak olan konsepttir. Fiber lazer sistemlerinde, yeni jenerasyon fiberler kullanılmaktadır. Fiber lazer sistemleri, alanda kolay kullanımı, yüksek ışık kalitesi, düşük maliyet ve düşük termo-optik problemler açısından tercih edilmektedirler. Fiber lazer sisteminde bulunan aktif ortam ile ışık ortam boyunca yükseltilir. Uzun aktif ortam sayesinde ısınma problemi azaltılır, ışığın yüksek oranda absorbsiyonu, yüksek ışık kalitesi sağlanır ve kavitenin optimizasyon ihtiyacı azaltılır.
Özet (Çeviri)
High-average-power fiber lasers are interesting for many applications, including scientific instrumentation, industrial material processing, imaging, medical and military technologies. Fiber concept has well established them as a very attractive beam delivery system and gain medium for laser applications. Rare-earth-doped fibers are one of the most promising solid-state laser concepts for efficient diode-pumped high power continuous wave laser systems. In fiber laser systems, the new generation fiber optical cables are used. Fiber laser systems are preferred due to the ease of usage in the field, high beam quality, low cost and low thermo-optic problems. Fiber laser system has an active medium where the light is amplified all along the fiber. The long active medium leads to reduced heat problems, high absorption rate of the light, high quality beam and less need for optimization of the cavity