Ana zincirinde azometin bağı içeren poliesterlerin sentezi, karakterizasyonu ve termal özellikleri
Synthesis, characterization and thermal properties of polyesters containing azomethine linkage in the main chain
  1. Tez No: 379594
  2. Yazar: KEVSER TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, ana zincirinde azometin bağı içeren poliesterler üç farklı seride incelendi. Birinci seride farklı alifatik zincirler, ikinci seride alifatik zincir ve eter köprüleri, üçüncü seride benzen halkası etrafında farklı konumlanmış Schiff bazı ve poliesterler sentezlendi. Sentezlenen Schiff bazlarının ve poliesterlerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve UV-Vis teknikleri kullanılarak aydınlatıldı. Elde edilen bileşiklerin fotofiziksel özellikleri UV-Vis ve fotolimünesans ölçümleri ile incelendi. Hazırlanan Schiff bazlarının ve poli(azometin-ester) türevlerinin elektrokimyasal özellikleri döngüsel voltammetri (CV) tekniği kullanılarak aydınlatıldı. Elde edilen bileşiklerin ısısal özellikleri TG-DTA, DMA ve DSC teknikleri kullanılarak aydınlatıldı. Sentezlenen Schiff bazlarının ve ana zincirinde azometin bağı içeren poliesterlerin morfolojik ve topografik özellikleri ise sırasıyla SEM ve AFM teknikleri kullanılarak aydınlatıldı. Poliesterlerin mol kütlesi dağılımları SEC ölçümleriyle belirlendi. Sentezlenen bileşiklerin yapılarındaki farklı alifatik zincir uzunluğuna, eter köprüsü sayısına ve benzen halkası etrafında farklı konumlanmasına bağlı olarak fotofiziksel, elektrokimyasal, ısısal, mekanik, morfolojik ve topografik yapılarındaki farklılıklar araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, polyesters containing azomethine linkage in the main chain were studied in three diffrent series. In the first series of different aliphatic chains, in the second series of different aliphatic chains and eter bridges, in the third series of different positioned of around the benzene containing Schiff bases and polyesters were synthesized. The structures of Schiff bases and their polyesters were confirmed by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and UV-Vis techniques. Photo physical properties of the materials were investigated by UV-Vis and photoluminescence. Electrochemical properties of the prepared Schiff bases and poly(azomethine-ester) derivatives were investigated by cycling voltammetry (CV). Thermal properties of the synthesized materials were investigated by TG-DTA, DMA and DSC techniques. Morphological and topographic properties of the Schiff bases and polyesters containing azomethine linkage in the main chain were investigated by SEM and AFM techniques, respectively. Mol mass distributions of polyesters are determined with SEC measurements. Differences on the photo physical, electrochemical, thermal, mechanical, morphological and topographic properties of the synthesized compounds related to different aliphatic chain lengths, number of eter bridges and different positioned of around the benzene ring in the structure were investigated.