Çanakkale ili geleneksel süt koyunculuğu işletmelerinin yapısal özellikleri
Infrastructure of traditional sheep farms in Çanakkale
  1. Tez No: 379600
  2. Yazar: BEKİR SITKI AYAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Koyunculuğun gelişebilmesi için halk elindeki ırklara ait yetiştirme uygulamalarının ve verimlerinin bilinmesi gerekmektedir. Uygulamada mevcut farklar üretimin başarısı ve verimlilik açısından belirleyicidir. Bu çalışmada öncelikle Çanakkale'de yaygın olarak yetiştirilen koyun genotiplerinin süt verimleri incelenmiş ve süt koyunculuğu işletmelerinin yapısal özellikleri araştırılmıştır. Araştırma bulguları Kıvırcık, Sakız ve Tahirova genotiplerinde koyun başına sırası ile 31.8±0.84, 49.4±2.5 ve 65.9±1.80 litre süt satıldığını göstermektedir. Takibi yapılan işletmelerde doğumların aralık ve ocak ayında gerçekleştiği, kuzuların 2-2.5 aylıkken sütten kesildiği, dört aylık yaşta kasaplık olarak pazarlandığı ve koyunların ise 5 ay elle sağılarak sütlerin günlük olarak mandıralara pazarlandığı görülmüştür. İşletmelerin ortalama tarım arazisi varlıkları 5.28 ha'dır. Barınakların %86'sı tuğla veya briketten, % 14'ü ise ahşaptan inşa edilirken, koyun başına 3.14 m2 ağıl alanı, 1.54 m3 ise ağıl hacmi düşmektedir. Doğal aydınlatmanın bulunduğu ağıllarda havalandırma bacası bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to develop sheep farming, it is necessary to know the efficiency and breeding practices of the races in public hands. In practice, the existing differences are decisive in terms of the success of the production and productivity. In this study, primarily, the milk yield of sheep genotypes kept in Çanakkale was examined and structural properties of the milk sheep farms were investigated. Result of the research, show that milk is sold at the price as differing in genotype, in Kıvırcık 31.8 ± 0.84, Sakız 49.4 ± 2.5 and Tahirova 65.9 ± 1.80 liters for per sheep. In examined farms, births took place in December and January. The lambs were weaned when they were nearly 2-2.5 month. Also, they were marketed as butchery when they were four months old. Meanwhile sheep are milked for about 5 months by hands and this milk is marketed to dairies. Average farmlands are 5,28 ha. Barns are built of 86% brick or briquettes, 14% woods. And these barns has 3.14 m2 area and 1.54 m3 volume per sheep. The sheep pens have natural lighting, they haven't got any ventilation funnel.