Çanakkale ili Bayramiç ilçesi geleneksel Türkmen kıyafetlerinin renk, desen, kompozisyon ve teknik özellikleri yönünden incelenmesi
Çanakkale province Bayramiç suburb searching of traditional Turkmen clothes color, design, composition characteristic and technigue special features
  1. Tez No: 211819
  2. Yazar: MÜRÜVVET (GÜNGÖR) ERCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. GÖNÜL YILMAZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çanakkale li Bayramiç lçesi Geleneksel Türkmen Kıyafetlerinin Renk, Desen, Kompozisyon ve Teknik Özellikleri Yönünden ncelenmesi? için yapılan arastırmanın amacı; ilçede bulunan ve Geleneksel El Sanatlarımız içerisinde yer alan kıyafetleri kayıt altına alıp, kaybolmalarını engellemektir. Bu arastırmanın, yöntemi,anket uygulaması nedeniyle alan (survey) arastırması, örneklerin incelenmesi nedeniyle de belgesel bir arastırmadır. Bu arastırmanın evrenini, ilçede bulunan kıyafetler ile ilçede yasayan ve kıyafetleri kullanan bireyler, örneklemini ise; tesadüfi örnekleme ile seçilen, ilçede yasayan ve kıyafetleri kullanan 120 kisi olusturmaktadır. ncelenen kıyafet sayısı ilçede ulasılabilen 11 takım kıyafettir. iv ncelenen kıyafetleri, isleme teknigi, yapımlarında kullanılan, araç-gereçler, renkler bezeme konuları, kompozisyon özellikleri bakımından degerlendirmek amacıyla bilgi formları kullanılmıstır. Belirlenen alt problemler dogrultusunda 27 anket sorusu hazırlanmıstır. Arastırmadan elde edilen bulgulara göre; kıyafetleri kullanan bireylerin genelde,26-30 yas arasında, evli, ev hanımı, ve ilkokul mezunu oldugu tespit edilmistir. lçede Türkmen kıyafeti ana parçalarının; dire, göynek, salvar ve önlük giysi parçaları oldugu, aksesuarlarının ise; kefiye, terlik, kusak giysi parçaları oldugu, kıyafetlerin süslemelerinde çogunlukla nakıs tekniklerinin, kenar temizlemelerinde ise hazır malzemelerle uygulanan tekniklerin kullanıldıgı anlasılmıstır. lçede, kıyafetler için genelde suni dokuma cinsi kumaslar ile kırmızı ve tonlarının kullanıldıgı, süslemelerde kumasın rengine göre tercih yapıldıgı, madensel ve sentetik ipliklerin kullanıldıgı, iplik seçiminin ipligin kumasa uygun olmasına saglamlıgına ve bireyin zevkine göre yapıldıgı, desen kitaplarından hazırlanan bitkisel ve geometrik desenlerin baglantılı-sıralı kompozisyon olarak düzenlendigi, eski kıyafetlerin kalıp olarak kullanıldıgı, kumasın hem eninden hem de boyundan kesim yapıldıgı, bireylerin kıyafetlerini kendilerinin diktigi, son ütüsünün kuru ütü ile tersinden yumusak bir zemin üzerinde yapıldıgı belirtilmistir. lçede kıyafetlerin kat yerlerine kagıt konulup tülbente sarıldıktan sonra bohça içerisinde muhafaza edildigi, bireylerin kıyafetlerini korumak ve yasatmak için, yapılan dügün ve eglencelerde kıyafetlerini kullanmaya devam ettikleri tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
The reason of the searching `Çanakkale province Bayramiç suburb searching of traditional Turkmen clothes? color,design,composition characteristic and technique special features? is found out, the including of traditional handcrafts exists in Bayramiç.And the ather reason is record the Turkmen clothes which have suburbial characteristic,to be obstade to vanish against to the improving of the technology. Method of the searching is survey searching because of the quastionnaire application,a documantery searching because of the examining of the the samples. The survey class includes;the people who live in the suburb and their clothes. At the pattern, there are 120 people who live in the suburb , and they were chosen randomly.Number of the examined clothes is 11 which were in the suburb. There were used info forms to appraise the clothes.Handwork technique,used items,colors,the embellish subject and the compositions features are the objects of the appraise.There were prepared 27 piece question at the end of the study. According to the findings from the survey;the users of the clothes are in average 26-30 years old,married,housewife and gratuated from primary school. At the suburb it?s seen that ;dire,göynek,salvar and önlük had been used as main parts. Although kefiye,terlik,kusak as clothes? parts,embroidery techniques as ornament of clothes.Also ready made materials had been used as side clean technique. vi At the suburb, fort he clothes generaly artificial weaving type tissues with red and it?s tones had been used.At the ornaments there had been chosen according to the tissue?s color,mineral and synthetic threads had been used.At the choice of thread;it had been paid attention to appropriateness between tissue and thread,strongness,and the inividual?s pleasure.Also it?s seen thar vegetable and geometrical desings,connectioned serie compositions had been used from desing books .Old clothes had been used as form,the cutting had been done from both width and height, clothes had been erected by the individuals.Final irons had been done with a dry iron from their back on a soft ground by themselves. It?s seen that at the suburb ,All the individuals had put sheet to the set of the clothes and wropped around with a gauze and then put them in a bogca to save and alive them and it?s seen;they resume to use them at weddings and at the entertainments.