Propargite (Akarisit)'nin sublethal dozlarının sazan balığı (Cyprinus carpio, Linnaeus, 1758)'nda kan parametrelerine etkisi ve kas dokusundaki birikimi
Effect of sublethal doses of propargite (acaricide) to blood parameters of common carp (Cyprinus carpio, Linnaeus, 1758) and its accumulation in muscle
  1. Tez No: 379599
  2. Yazar: ARINÇ TULGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ŞANVER ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasında, bir pestisit türü olan propargite'nin farklı sublethal konsantrasyonlarına maruz bırakılan sazan (Cyprinus carpio) balığı kanındaki bazı hematolojik, biyokimyasal ve immunolojik parametreler ile kas dokusundaki propargite etken madde birikimi incelenmiştir. Balıklar; kontrol (sadece dinlendirilmiş çeşme suyu), düşük (0.04125 mg L-1), orta (0.0825 mg L-1) ve yüksek (0.165 mg L-1) doz propargite konsantrasyonlarına 14 gün boyunca maruz bırakılmıştır. Deneyin 14.
Özet (Çeviri)
In this thesis, certain hematological, biochemical and immunological parameters in the blood of common carp (Cyprinus carpio) and accumulation of active substance propargite in the muscle tissue of fish that exposed to different sublethal concentrations of propargite have been researched. Fish were exposed to control (only dechlorinated water), low (0,04125 mg L-1), medium (0,0825 mg L-1) and high (0,165 mg L-1) doses of propargite concentrations for 14 days. On the 14.