Eşler arası ağlarda güven tabanlı teşvik modeli
Trust based incentive model in peer-to-peer networks
- Tez No: 379620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BURAK CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Eşler arası ağlar, kaynak paylaşımı, yönlendirme ve kaynak arama gibi görevlerde eşlerin katkı sağlaması ilkesine göre çalışır. Sisteme katkı sağlayan eş sayısı ne kadar fazla ise sistemin başarısı da o derece yüksektir. Eğer eşlerin bir kesimi, sisteme bu görevlerde katkı sağlamazsa, sistem verimliliği ve etkinliği önemli zarar görür. Bu durum bedavacılık(free-rider) olarak da bilinen problemdir. Bu bedavacılık problemi ile baş edebilmek ve sistemdeki her eşin katkı yapmasını sağlamak için teşvik modelleri geliştirilmiştir. Teşvik modelleri sistemdeki her bir eşin sisteme katkı yapmasını sağlatan modellerdir. Genel amaçları sisteme katkı yapmayan eşlerin sistemden fayda sağlamasını engelleyerek sadece sisteme katkı yapan eşlerin fayda sağlamasını sağlamaktır. Yapılan tez çalışması kapsamında eşler arası sistemlerde güven modeli tabanlı bir teşvik modeli geliştirilmiştir. Güven modeli kapsamında toplanan metrikler kullanılarak geliştirilen bu teşvik modeli ile bedavacılık, geçmişi silme, çoklu kimlik tanımlama problemleri çözülmeye çalışılmış ve güven modellerinin teşvik için de kullanılabileceği gösterilmiştir. Geliştirilen model çeşitli saldırgan tipleri için test edilmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Peer-To-Peer networks work by relying on involvement of peers on tasks like resource sharing, routing, and querying of resources. Power of peer-to-peer systems come from resource sharing. If some peers do not contribute to the system, efficiency and effectiveness of the system is degrades. This situation is expressed as free-riding problem. To cope with free-riding and encourage all peers to contribute, incentive models are developed. Incentive models basically aim to encourage all peers to contribute. Main purpose of incentive models is to prevent peers which do not contribute to system and only allow peers which contribute to system for getting services. Within the context of this thesis, a trust based incentive model is developed. Free-riding, white washing, and sybil attack are aimed to solve with this model which uses some metrics gathered as part of trust model. The proposed model has shown that trust models can be used to provide incentives. The model trained for different situations and attack types are tested in various configurations and successful results are obtained.