Aethıonema W.T.Aiton (Brassıcaceae) cinsinin moleküler filogenisi
Aethionema W.T.Aiton (Brassicaceae) cinsinin moleküler filogenisi
  1. Tez No: 379631
  2. Yazar: ÖZGE SELİN BATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASLAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de ve diğer ülkelerde yetişen Aethionema W.T. Aiton cinsine ait türler moleküler teknikler kullanılarak çalışılmıştır. Çalışmamızda kloroplast DNA'sının trnL-F bölgesi ve rbcL-a bölgesindeki bazların dizilimine göre taksonların filogenetik ilişkileri incelenmiştir. Aethionema cinsine ait 40 takson çalışılmış ve bunlara ait yaprak örnekleri kendi arazi çalışmalarımız, kişisel koleksiyon ve bazıları da herbaryumlardan sağlanmıştır. Filogenetik analizlerde Aethionema cinsine ait türlerin yanısıra yakın akraba olduğunu düşündüğümüz 2 farklı cinsten de türler dış grup olarak analize eklenmiştir. Yaptığımız analizlerde Aethionema cinsinin türleri 3 adet grup olarak ayrılmıştır. Diğer yandan Aethionema cinsi içerisinde sınıflandırılan 4 türün aslında bu cinse ait olmadığı bu çalışmadaki moleküler verilerle de desteklenmiştir. Tek yıllık ve çok yıllık olarak iki yaşam formuna ayrılan Aethionema cinsinin tek yıllık türlerinin monofiletik bir grup oluşturduğu yapılan analizlerle gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda üzerinde çalıştığımız türlerin akrabalık ilişkileri, taksonomisi ve çeşitlenmesi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Aethionema species which live in Turkey and other countries are worked by using molecular approaches. We investigated phylogenetic relationships according to sequences of trnL-F and rbcL-a regions in the chloroplast DNA. 40 specimens belonging to Aethionema were supplied from our field works, personal collections, some of them from herbarium. In phylogenetic analysis, as well as aethionema specimens, we added two different genus that as an outgroup thought as close to Aethionema. Aethionema species split into 3 groups in our analysis. On the other hand, we supported 4 species is not belong to this genus consistent with the molecular data. Aethionema normally split into perennial or annual life forms, based on our analysis that annual species of Aethionema form a monophyletic group. According to our results, we discussed taxonomy, phylogenetic relationships, diversification of the Aethionema species which we deal with