Bazı metal iyonlarının patent blue V ile çok duvarlı karbon nanotüp üzerinde zenginleştirilmesi ve alevli AAS ile tayini
Preconcentration of some heavy metal ions with patent blue V on multi walled carbon nanotubes and determination by flame AAS
  1. Tez No: 379642
  2. Yazar: ZELİHA ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, Mn(II), Pb(II), Cu(II), Co(II), Cd(II) ve Ni(II) iyonlarının katı faz ekstraksiyon yöntemiyle karbon nanotüp dolgulu kolonda zenginleştirilmesi ve alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini gerçekleştirildi. Metal iyonları pH 5,5' de patent blue V kompleksleri halinde kolonda çok duvarlı karbon nanotüp üzerinde tutunduktan sonra 2 M HNO3 ile elüe edilerek kantitatif olarak geri kazanım sağlandı. Yöntemin optimizasyonu için metal iyonlarını içeren model çözeltiler hazırlanarak pH, elüent konsantrasyonu, hacmi ve elüent türü, örnek ve elüent akış hızı, örnek hacmi ve yabancı iyon etkisi gibi değişik analitik parametrelerin geri kazanıma etkisi incelendi. Yöntemde elde edilen ortalama geri kazanma değerleri genelde %95-105 aralığında olup geliştirilen yöntem çeşitli örneklere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a solid phase extraction method for preconcentration of Mn(II), Pb(II), Cu(II), Co(II), Cd(II) and Ni(II) ions prior to their flame atomic absorption spectrometric determinations has been investigated. Adsorpsion is achieved quantitatively on multiwalled carbon nanotubes at pH 5,5, then metal ions retained on the column were quantitatively eluted with 2 M HNO3. The effect of various analytical parameters such as; the pH of the sample solution, volume of sample and the effect of different ions were evaluated on the metal ion containing model solutions for the optimization of the method. The average recoveries were in the range of 95-105 % and the presented procedure was applied to various samples.