Gömülü sistemler için model tabanlı yazılım ve tasarım aracı
Model based software design and development tools for embedded systems
- Tez No: 379650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yazılım projelerinde, iyi tanımlanmış gereksinimlerden ve mimari tasarımlardan satır bazında kod geliştirmek kolaydır. Bu durum, daha karmaşık, milyonlarca satır kod içeren sistemlerde bir ekip tarafından geliştirilebilir. Bu noktada tasarım ve gereksinim arasındaki tutarlılık ön plana çıkmaktadır. Yapılacak olan değişikliklerdeki herhangi bir yanlış anlama tasarımın değişmesine ve sonunda kodun da binlerce satırında değişikliğine sebep olabilir. Bu değişim sırasında geliştirici, doğru olan satırlarda da yanlışlıkla değişiklik yapabilir. Yapılacak olan değişiklik, değişiklik gerektirmeyen yerlere de etkisi sonucunda beklenmeyen hatalara sebep olabilir ve testlerde bu hatanın farkına varılamayabilir. Sonuçta, bütün bu durumlar, üretilecek olan yazılımın maliyetini beklenene göre daha fazla arttırmaktadır. Bu tip karmaşaların önüne geçmek ve maliyeti düşürebilmek amacıyla yazılım sektöründe çeşitli yazılım araçları geliştirilmiştir. Tasarımı daha kolay ifade etmek ve yazılımla eşleştirmek bu problem için bir çözüm olabilir, ancak sistemin büyüklüğü ve birçok alt sistemler mevcut ise bu araçlar bazı noktalarda yetersiz kalabilmektedir. Bu tez kapsamında, belirtilmiş olan problemlere çözüm bulabilmek için yeni bir model dili ve bu dili şekillendiren model tabanlı yazılım geliştirme ana çatısı geliştirilmiştir. Bu ana çatıda, bu tür yapılmış çalışmalarda olmayan grafiksel ifade edilmiş hem grafik ara yüzü hem de mantıksal modellerden, belirlenmiş olan programlama diline özgü kod üretim işlemi gerçekleştirilmektedir. Üretilen bu kod ile birlikte bu yöntemle uçuş ekranları tasarımının geliştirilmesi açısından büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Geliştiriciler için sadece gereksinim ve tasarım arasındaki tutarlılık ön plandadır ve bu şekilde herhangi bir tasarım değişikliğinden kaynaklı kodlamada yapılacak olan hataların önüne geçilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Developing manual codes in compliance with well-defined requirements and architectural design is an easy task as software projects. For complex systems, a billion lines of code can even be developed by teams. At this point, the requirement and design consistency become crucial. Even little misunderstandings in the amendments to be made leads to change in design and eventually resulting in changes thousands of lines of code. During the operation of changes, the developer may accidentally modify correct lines. Amendments to be made, the places that do not require changes as a result of the impact may cause unexpected errors and these errors may not be detected during the tests. After all, the cost of the software to be produced shall be higher than expected. To avoid this type of complexities and in order to reduce the cost of software, various software tools have been developed in software industry. More understandable and easier expression of design and reasonable matching of this design to the software can be a good solution to the problem; however in the case that the system size is large and various sub-systems exist, these tools may fail to satisfy requirements adequately. In this thesis, to find solutions to the problems described, a new model language and the model-based software development framework for this language have been developed. At this framework, the code generation process has been executed to model specified programming language from the models expressed graphically. For developers only, the consistency between requirements and design is at the forefront, and arising from any design changes to be made in coding errors will be prevented accordingly.