Sıralı küme örneklemesi yöntemi ve ormancılıkta bir uygulama
Ranked set sampling method and an application on forestry
- Tez No: 379651
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇINGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, ülkemizde çok büyük emekler verilerek düzenlenen orman amenajman planlarında kullanılan örnekleme yöntemlerine seçenek olarak sıralı küme örneklemesinin kullanılmasının elde edilen sonuçları etkileyip etkilemediğini ortaya koymak ve ormancılık alanında bir uygulama yapmaktır. Örnekleme kuramında ve ormancılık faaliyetlerinde sıkça karşımıza çıkmakta olan kavramlar çalışmanın ikinci bölümünde kısaca ele alınmıştır. Sıralı küme örneklemesi üçüncü bölümde ayrıntılı olarak ele alınırken, örneklem seçimi ve parametre tahminlerinin nasıl yapılacağı konuları ile temeli sıralı küme örneklemesine dayanan çalışmalar üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde Türkiye'deki ormancılık faaliyetleri ve ormancılık faaliyetlerinde coğrafi bilgi sistemlerinin kullanımı konuları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Orman amenajman planlarında sistematik örnekleme yöntemi yerine sıralı küme örneklemesi yönteminin kullanılması durumunda izlenilmesi gereken yola beşinci bölümde yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümü olan uygulama bölümünde, Orman Genel Müdürlüğü, Orman İdaresi ve Planlama Dairesi Başkanlığından alınan veriler kullanılmıştır. Bu verilere dayanarak yapılan sayısal örnekte, Çankırı'nın Ilgaz ilçesinde yer alan Yenice Orman İşletme Şefliğine bağlı bir ormandaki ağaç envanterinin tahmin edilmesinde basit rastgele örnekleme ve sıralı küme örneklemesi yöntemleri kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, sıralı küme örneklemesinin daha küçük varyanslı tahminler verdiği, sıralı küme örneklemesi yönteminin basit rastgele örnekleme yöntemine göre daha etkin olduğu ve sıralı küme örneklemesi yönteminin basit rastgele örnekleme yöntemine tercih edilebileceği yapılan uygulama ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the effect of using the ranked set sampling as an alternative sampling method while arranging hard-held forest management plans in our country will effect the outcomes and to present an application on forestry. The concepts which are mostly used in sampling theory and in forestry activities are briefly mentioned in the second section. While ranked set sampling is examined in detail in the third section, the topics about how to select a sample and how to estimate the parameters and the studies based on ranked set sampling are handled. In the fourth section, the forestry activities in Turkey and the geographical information systems used in the forestry activities are explained completely. The way which has to be followed in ranked set sampling method instead of systematic sampling method in the forest management plans are discussed in the fifth section. In the application which is the last section of this study, the data which was obtained from the Forestry General Management, are used. In the numerical example, which is based on these data, the forest inventory connected to the Chief of Yenice Forestry Management in Ilgaz district of Çankırı is estimated by using the simple random sampling and the ranked set sampling. As a result of this study, ranked set sampling estimators have lower variance, the ranked set sampling method is more effective than the simple random sampling method and ranked set sampling could be preferred to the simple random sampling is shown by the application.