Kastamonu Orman İşletme Müdürlüğü Lepidoptera faunası
Lepidoptera Fauna of the Forest Enterprise Directorate of Kastamonu
  1. Tez No: 379663
  2. Yazar: SERKAN EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL AKKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
“Kastamonu Orman İşletme Müdürlüğü Lepidoptera Faunası”adlı bu çalışma, Kastamonu Orman İşletme Müdürlüğü bölgesinde yaşayan Lepidoptera faunasının belirlenmesi amacıyla 2011-2013 yılları arasında yapılmıştır. Çalışma ile alandaki Lepidoptera türlerinin belirlenmiş, yayılış alanlarının ve konukçu bitki türleri saptanmıştır. Lepidoptera takımı ile ilgili kaynaklar ve yapılan çalışmalar ilk etapta araştırılmıştır. İkinci aşamada ise Kastamonu Orman İşletme Müdürlüğü şefliklerindeki arazi çalışmalarının yürütüleceği yerler belirlenmiş ve örnek toplama işlemlerine başlanmıştır. 16 farklı noktanın seçildiği alandaki Lepidoptera türlerinin toplanması için atrap ve ışık tuzağı kullanılmıştır. Yakalanan türler daha sonra laboratuar ortamına alınarak preparasyon ve teşhis işlemleri yapılmıştır. Kelebeklerin morfolojik karakteristiklerine göre teşhisler yapılmıştır. Teşhisler yapıldıktan sonra türlerin özelliklerinin yazılması için konuyla ilgili kaynaklardan yararlanılmıştır. İki yıl süren çalışmanın sonucunda 13 familyaya ait 43 tür teşhis edilmiştir. Nymphalidae familyası en zengin tür sayısına sahiptir (11). Bunu sırasıyla Pieridae (9), Satyridae (5), Lycaenidae (3), Sphingidae (3), Arctidae (3), Geometridae (2), Noctuidae (2) Papillionidae (1), Zygaenidae (1), Pyralidae (1), Lasiocampidae (1), Saturnidae (1) familyalarına ait türler yakalanmıştır. Yakalanan kelebek türlerinden 27 tanesi IUCN Kırmızı Listesine dahil olduğu tespit edilmiştir. Satyridae familyasına ait Maniola megala türünün endemiğe yakın olduğu bilgisi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study named as“Fauna of Lepidoptera Kastamonu Forest Enterprise Case”made for determining Lepidoptera fauna living in Kastamonu Forest Enterprise region between 2011-2013 years. Distribution of Lepidoptera species, their host plant species have been identified in the study area. Lepidoptera and related studies have been investigated in the first phase. In the second phase sample collection process has begun in Kastamonu Forest Enterprises which have been conducted on the designated places. Light trap and netting were used to collect Lepidoptera species in 16 different location. Captured species were taken to the laboratory after that preparation and identification processes have been made. Identification were made according to morphological characteristics of butterflies. After identification, for writing characteristics of the species previous literature studies were utilized. As a result of the two-year study, 43 species belonging to 13 families were identified. Nymphalidae family is the richest with a number of species (11). This was followed Pieridae (9), Satyridae (5), Lycaenidae (3), Sphingidae (3), Arctidae (3), Geometridae (2), Noctuidae (2) Papillionidae (1), Zygaeııidae (1), Pyralidae (1), Lasiocampidae (1), Saturnidae (1). 27 of captured butterfly species are involved in IUCN Red List. Maniola megalu belonging Satyridae family is determined as near endemic.