Microbiological study of nasal carriage of pathogenic bacteria among the hospital personnel
Hastane personeli arasında patojen bakterilerin nazal taşıyıcılığı ile ilgili mikrobiyolojik çalışma
  1. Tez No: 379682
  2. Yazar: DLSHAD ABDALLA DEWANA DEWANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sağlık personelinde Staphylococcus aureus gibi patojenlerin nazal taşıyıcılığının varlığı, bu patojenlerin hastalara bulaştırılmasında önemli bir rezervuar olabilmektedir. Bu tezin amacı, Şubat 2014-Ağustos 2014 tarihleri arasında Kuzey Irak bölgesinin Qaladze kentinde bulunan Qaladze General Hospital'deki 130 sağlık personeline ait nazal örneklerde patojen bakterilerin araştırılmasıdır. Çalışmada toplanan nazal svap örneklerinden standart mikrobiyolojik yöntemler ile Stafilokoklar izole edilerek, bu bakterilerin Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile antimikrobiyal duyarlılık testleri yapılmıştır. Sonuç olarak; 130 örnekten, Staphylococcus aureus bakterileri %85.38 oranında, Koagülaz negatif stafilokok (KNS) bakterileri ise %14.61 oranında izole edilmiştir. S.aureus izolatlarının % 42.10 oranında metisiline direnҫli iken, %57.90'u ise metisline duyarli idi. KNS izolatlari ise, %52.25 oraninda metisiline dirençli iken, %47.75 oraninda duyarlı bulundu. En etkili antimikrobiyaller sırası ile vancomycin ve imipenem iken, bunları ciprofloxacin takip etti ve diğer antibiyotiklerde ise direnç oranı daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Nasal carriage of Staphylococcus aureus in health care staffs may be a significant reservoir for transmission of the infective agent to patients. The aim of the study was to screening for coagulase positive methicillin resistant Staphylococcus aureus in healthcare workers and prevalence of nasal colonization with Staphylococcus aureus in Qaladize general hospital in Qaladize city from February 2014 to August 2014. Total of 130 nasal specimens were isolated from nasal health care worker in the hospital. The nasal carriage Staphylococci were isolated by standard microbiologic methods and antimicrobial susceptibility testing were detected by the Kirby-Bauer Disk diffusion method. The results showed out of total 130 samples, (14.61%) were coagulase positive Staphylococcus aureus and (85.38%) were CoNS. Out of total 19 isolates of CoPS, (42.10%) were found to be resistant to methicillin and (57.90%) CoPS isolates were methicillin susceptible Staphylococcus aureus. Out of total 111 isolates of coagulase negative Staphylococcus (CoNS), (52.25%) were found to be resistant to methicillin (Methicillin resistant coagulase negative staphylococci), and (47.75%) of them were Methicillin sensitive coagulase negative staphylococci. The effective antimicrobial agents are vancomycin, imipenem and followed by lower degree of ciprofloxacin, these bacteria have more resistant against to other antibiotics.