Farklı azot dozları ve sulama aralıklarında damla sulama ile sulanan pamuk bitkisinde (Gossypiumhirsutum L.) sulama suyu miktarının TDR yöntemiyle belirlenmesi
Determining the quantity of irrigation water of the cotton plant (Gossypiumhirsutum L.) by tdrirrigated drip irrigation method in different fertilizer grades and irrigation intervals
  1. Tez No: 379694
  2. Yazar: ENGİN GÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, 2013 yılında Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma İstasyonu deneme alanında yürütülmüştür. Denemede, 3 farklı azot dozlarının (0, 15, 30 kg/da) ve 2 farklı sulama aralığının (5 ve 10 gün) Erşan-92 pamuk çeşidi bitkisinde, Sulama Suyu Miktarı, Kütlü Pamuk Verimi, Sulama Suyu Kullanım Randımanı, Bitki Boyu, Gövde Çapı, Çiçek Sayısı, Koza Sayısı ve Dökülme Oranı üzerine etkisi ile uygulanacak sulama suyu miktarının TDR yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Damla sulama yöntemi ile sulanan denemeler, bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study which was fulfilled with a kind of cotton named Erşan-92 was conducted in 2013 on the lands belonging to Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Research Institute. The aim of the study was to find out the effects of three different fertilizer grades and two different irrigation intervals on the cotton plant from the aspects of Unginned Cotton Yield, Length of the Plant, Shank Diameter, Number of the Cocoon and Spalling Rate and to determine the quantity of irrigation water by TDR methods. The experiments with drip irrigation were carried out for 3 times according to divided parcel experiment design.