Yonga levha fabrikasında tamsayılı doğrusal programlama metodu ile üretim planlaması
Production planning with integer linear programming method at a particle-board factory
  1. Tez No: 379695
  2. Yazar: YUNUS ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bir ekonominin sağlığı, gücü, gelişmesi, işletmelerin sağlığına, gücüne ve gelişimine bağlıdır. İşletmelerin üretimini etkileyen faktörler; fiyat, kalite, zaman, üretim kapasitesi, hammadde, piyasa yapısı ve müşteri değişkenleridir. İşletmeler üretim faaliyetlerini bu değişkenler doğrultusunda minimum maliyet ya da maksimum kar amacına yönelik yürütmek durumundadırlar. Bu sebeple yukarıda sayılan faktörler bakımından nelerin, nerelerde, kimler tarafından, ne zaman ve nasıl yapılacağına ilişkin bir üretim planı yapılması gerekmektedir. Üretim planlanması yapılırken ortaya çıkabilecek karmaşık sorunların çözümünde kantitatif karar verme teknikleri kullanılır. Bu tekniklerin başında gelen doğrusal programlama metodu, yapılan üretim planının etkin ve optimum olmasını sağlar. Türkiye'de yonga levha fabrikaları 1950 yıllarında kurulmuştur. Bu sektör, mobilya, orman işletmeleri, tutkal ve kimya sanayi, kereste fabrikaları ve marangozlar ile ilişki içerisindedir. Günümüzde bu levha sektörü koordinasyon eksiliği, hammadde sorunları, işgücü gibi sorunlarla karşı karşıyadır. Dünyanın en büyük levha üreticisi Çin'dir. Çin, dünya levha üretiminin %45'ini yapmaktadır. 34,5 milyon m³ levha üreten Çin'i sırasıyla ABD, Almanya ve Türkiye takip etmektedir. Bu tez çalışmasında, yonga levha endüstrisindeki örnek bir işletmenin üretim planlamasına katkıda bulunmak üzere piyasa tarafından talep edilen miktardaki yonga levha üretiminin sağlanarak toplam üretim maliyetlerinin en azlanması yollarının araştırılması ile bu amaca uygun olan bir tam sayılı doğrusal programlama modeli önerilecektir.
Özet (Çeviri)
The health, power, and development of an economy are attached to The health, power, and development of establishments. There are some factors which effect production of establishments for instance; quality, cost, time, capacity of production, raw material, market structure and customer variables. The establishments have to perform their productive activity in accordance with these variables for minimum cost or maximum profit. Therefore, It is necessary to make a production planning for doing something at correct time. While making the production planning, quantitative determine techniques are used for solving of complex problems. The linear programming which is the best among the quantitative determine techniques, provides active and optimum production planning. The particle board factories have established at Turkey in 1950s. This sector is in relation with furniture, forest managements, glue and chemistry industry, sawmills, joiner's workshops. At the present time this sector has problems which are lack of coordination, raw material, labor power. The biggest board producer is China in the World. China has 45% of world board production. USA, Germany and Turkey respectively follow China which has produced 34,5 million m³ board. At this thesis study, It is researched that cost minimization of production for contributing on production planning of a sample establishment about particle board sector and it is suggested that a model of integer linear programming.