Farklı sulama seviyeleri ve azot dozları altında mısırda (Zea mays L.) tane verimi, verim özellikleri ve tanenin biyokimyasal yapısındaki değişimler
Grain yield, yield components and biochemical changes in grain under effects of different irrigation levels and nitrogen doses in maize (Zea mays L.)
- Tez No: 438904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı; sulama kısıtlılığında farklı azot dozları uygulanan mısır bitkisinin morfolojik özellikleri ve tanelerinin hayvan besleme yönünden değerlendirilebilmesi için, kimyasal kompozisyonları ile gaz ve metan üretimindeki değişimlerini incelemektir. Bu amaçla farklı 3 azot dozu uygulaması (100, 200 ve 300 kg ha-1 N) ve 3 farklı sulama seviyesi (50%, 75% ve 100%) uygulanmıştır. Çalışma sulama seviyeleri uygulamaları ana parsel, azot dozu uygulamaları ise alt parsel olacak şekilde bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak 2014 yılında kurulmuştur. Çalışma sonuçlarına göre; su miktarı ve azot dozu artışı ile birlikte morfolojik özelliklerden tane verimi, bitki boyu ve bitki çapı, biyokimyasal özelliklerinden ham protein, ham kül, ham yağ, gaz ve metan üretimi, metabolik enerji (ME), organik madde sindirilebilirliği (OMS) oranlarında artış sağlanırken, ADF, NDF ve kuru madde oranlarında azalmalar görülmüştür. Çalışma sonuçlarına göre artan su ve azot miktarları hayvan besleme açısından mısır tanelerinin kalitesine olumlu etkilerde bulunmaktadır. Fakat su ve azot miktarının artışı ile gaz ve metan üretimindeki artışın daha iyi açıklanabilmesi amacıyla yeni çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate effects of different water deficits and nitrogen doses to chemical composition, in vitro gas and methane production of maize kernel for animal feeding. Therefore, three different nitrogen doses such as 100, 200 and 300 kg ha-1 N and irrigation levels such as 50%, 75% and 100% of depleted water were applied. The study was carried out under split plot for randomized complete block experimental design with three replicates during-2014 seasons and irrigation levels were allocated in to main plots while nitrogen doses in to sub plots. The results of the study showed that grain yield, plant height, plant diameter, crude protein, ash and crude oil ratios and gas and methane production, metabolic energy (ME) and organic matter digestibility (OMD) were positively affected by increased level of water levels and nitrogen doses while acid detergent fiber (ADF) and neutral detergent fiber (NDF) and dry matter contents were negatively affected. It is clear that increased level of water and nitrogen positively contributed to quality of maize kernel for animal production but more researches are needed to explain how increased level of water and nitrogen result in higher level of gas and methane production.