Balık unu yerine kısmen kullanılan akasya (Acacia karroo) tohumu ununun sazan (Cyprinus carpio) yavrularında büyüme ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi
Effect of partial substitution of fish meal with acacia (Acacia karroo) seed meal on growth and body composition profil of carp (Cyprinus carpio) fry
- Tez No: 379709
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN MURAT BÜYÜKÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Akasya (Acacia karroo) tohumu ununun sazan (Cyprinus carpio) balıklarının pratik diyetlerinde protein kaynağı olarak kullanılabilirliğini belirlemek için laboratuvar koşullarında, 60 günlük besi denemesi yürütülmüştür. Akasya tohumu diyetlere %5, 10, 15, 20 ve 25 oranlarında katılmıştır. Bu diyet grupları büyüme parametreleri bakımından balık unu ve soya unu ağırlıklı diyetle beslenen kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A 60-day laboratory growth trial was carried out to determine the potential nutritive value of acacia (Acacia karroo) seed as a dietary protein source of carp (Cyprinus carpio) fingerlings. Acacia seed was included in the diets at different levels %5, 10, 15, 20 and 25. The growth parameters of fish feed these diets were compared to fish feed a fish meal and soybean meal based control diet. On the basis of the observed weight gain control, %5, 10 and 15 diets were similar and significantly better than the other groups (%20, 25). Fish feed diets %20, 25 showed significantly reduced growth performance compared to that with control diets. Fish feed diets containing higher levels (>%15) acacia (Acacia karroo) seed had significantly lower whole body fat content. Acacia (Acacia karroo) seed can be used up to %15 of diet as protein source in diets of carp without any adverse effects.