Elektrik dağıtım şebekelerinde SCADA sistemleri ve arıza analizleri
SCADA systems and failure analysis in electricity distribution networks
  1. Tez No: 900636
  2. Yazar: ÖMER ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHÇET KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünyada her geçen gün enerjiye olan ihtiyacın artış göstermesi elektrik dağıtım şebekelerinin genişlemesine ve talebin daha da artmasına neden olmaktadır. Enerji ihtiyacı dünyada her gün arttığı için enerji sektöründeki teknolojik gelişmeler ve kaliteli enerji kullanmak için ülkemizde de ön plana çıkmaya başlamıştır. Bunların başında elektrik dağıtım şebekelerinde merkezi kontrol ve veri toplama sistemi ile dağıtım yönetim sistemleri yerini almaktadır. Elektrik dağıtım şirketlerinin en önemli işlevlerinden bir tanesi, arıza yerini en kısa sürede bulmak ve arızayı onarmaktır. Fakat arıza servislerinin uyguladığı klasik yöntemler kesinti süresini uzattığı gibi tehlike ve zararlar da meydana getirebilmektedir. Bu sebeple elektrik enerjisinin üretiminden tüketimine kadar gözetleyici kontrol ve veri toplama sistemi gibi otomasyonlu çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında, elektrik dağıtım şebekesinin uzaktan izlenmesi, analiz edilmesi, kontrol edilmesi ve arıza analizleri konuları açıklanmıştır. Tüm bunlarla birlikte merkezi kontrol ve veri toplama sistemi (SCADA) elektrik dağıtım şebekelerindeki teknik olmayan enerji kayıplarının azaltılmasında, önemli bir katkısı olduğu sonucuna varılmıştır. Elektrik dağıtım şirketleri için arızaların hızlı bir şekilde tespit edilip onarılması, hizmet sürekliliği açısından büyük önem taşır. Ancak, geleneksel arıza yöntemleriyle çözüme ulaşmak zaman almaktadır. Arıza tespiti ile onarımı sürecinde çeşitli sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu bağlamda, SCADA, gibi otomasyonlu çözümler önemli bir avantaj sunar. SCADA sistemleri, enerji şebekelerinin her noktasından veri toplar, bu verileri analiz eder. Sistemin performansını gerçek zamanlı olarak izler. Bu sistemler, arızaları verilerle hızlı bir biçimde tespit edilmesine ve yönetilmesine olanak sağlar. Enerji kesintileri kısa süreli olur ve güvenlik riskleri minimize edilir. Veri yönetim sistemi (DMS, Data Management System), dağıtım süreçlerini optimize ederek enerji akışını daha etkili bir şekilde yönetir.
Özet (Çeviri)
This thesis study emphasizes the necessity of automated solutions in power distribution networks to meet the increasing demands in the energy sector. The growing need for energy worldwide is leading to the expansion of electrical distribution grids and a further increase in demand. As energy needs rise globally, technological advancements in the energy sector and the use of quality energy have also started to come to the forefront in our country. Among these, centralized control and data collection systems, along with distribution management systems in electrical distribution grids, play a key role. One of the most important functions of electricity distribution companies is to locate faults as quickly as possible and repair them. However, the traditional methods used by fault service teams not only prolong outage times but can also lead to dangers and damages. For this reason, automated solutions such as supervisory control and data acquisition systems are needed throughout the entire process from energy production to consumption. This thesis explains topics such as remote monitoring, analysis, control, and fault analysis of the power distribution network. Additionally, it is concluded that Supervisory Control and Data Acquisition (SCADA) systems contribute significantly to reducing non-technical energy losses in electrical distribution networks. For electricity distribution companies, quickly detecting and repairing faults is crucial for service continuity. However, reaching a solution with traditional fault methods can take time and lead to various issues during fault detection and repair. In this context, automated solutions such as SCADA offer significant advantages. SCADA systems collect data from every point in the energy network, analyze this data, and monitor the system's performance in real-time. These systems allow faults to be quickly detected and managed with data. Power outages are brief, and safety risks are minimized. The Data Management System (DMS) optimizes distribution processes and manages energy flow more efficiently.