Elektrik dağıtım şebekelerinde dijital ikiz tabanlı kaliteyönetim sistemi
Digital twin-based quality management system in electricdistribution network
- Tez No: 930051
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünyada ve ülkemizde Dağıtım Şebekelerinde meydana gelen envanter ve cihaz kaynaklı problemlerin ve iş kazalarının yönetilmesi her geçen gün daha da büyüyen güncel bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira hızla gelişen teknolojinin Dağıtım şebekelerindeki envanter ve cihaz çeşitliliğini arttırması nedeniyle Dağıtım şebekelerindeki yaşanan sorunların çeşitliliği ve sayısı hızla artmaktadır. Geçmişte manuel ağırlıklı excel vb. ortamlarda yönetilmeye çalışılan bahse konu sorunların, ilgili sistemlerle entegre bir şekilde sistemsel bir yapıda yönetilmesi büyük önem arz etmekte ve hatta zaruret haline gelmiş durumdadır. Bu durum, Dağıtım Şirketlerini ve araştırmacıları bu konuda araştırmaya yöneltmektedir. Bu hususla ilgili yapılan literatür çalışmalarında, her geçen gün daha da artan bu ihtiyaçla ilgili yeterli düzeyde sistemsel çözümlerin olmadığı görülmektedir. Bilgi Teknolojileri çatısı altında kurulan entegre sistemlerin günümüz ihtiyaçlarına yönelik sunduğu çözüm odaklı katkılar bir çok alanda açık bir şekilde görülmektedir. Bu durumdan da anlaşılacağı üzere Dağıtım Şebekelerinde meydana gelen mezkûr problemlerin sistemsel olarak merkezi bir yapıda yönetilmesi, bahse konu sorunların çözümüne ciddi katkıları da beraberinde getirecektedir. Elektrik Dağıtım Şebekelerinde halihazırda kullanılan sistemlerden (CBS, SCADA, OMS, AYS vb.) Dağıtım şebekesiyle ilgili olanlar, Dağıtım Şebekesinde meydana gelen hasarlarla doğrudan yada dolaylı olarak ilişkilidir. Bu ilişki gereğince hasar yönetimi için kurulacak sistemin, bu sistemlerle entegre bir şekil olması gerekmektedir. Örneğin Elektrik Dağıtım Şebekelerinin envanter verisi ve enerji besleme rejimi anlamında dijital ikizi CBS sisteminde bulunmaktadır. Bu açıdan, hasar yönetimine ilişkin kurulacak olan sistemin, ana veri kaynağı anlamımda CBS'den beslenecek şekilde tasarlanması gerekmektedir. Benzer şekilde, hasar neticesinde meydana gelen elektrik kesintisi vb. sonuçlar nedeniyle de diğer sistemlerle de gerekli entegrasyon sağlanarak, Dağıtım şebekesinde meydana gelen hasarların kök sebepleri ve sonuçlarıyla birlikte yapay zeka temelinde yönetilmesi mümkün olabilecektir. Böyle bir yönetimin sistemsel hale getirilebilmesi için evvela kavramsal tasarımın oluşturulması, kavramsal tasarıma göre proje yönetim ekibinin oluşturulması ve belirli bir zaman aralığında projenin nihayete erdirilerek, hedeflenen sistemin kurulması sağlanacaktır. Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren Elektrik Dağıtım Şirketleri için sorumluluk alanlarındaki Dağıtım Şebekesinde meydana gelen envanter hasarları, cihaz hasarları, hasar sigorta süreçleri ve yaşanan iş kazalarının konum bazlı bir sistemsel yapıda yönetilmesine imkan sağlayan bir sistem geliştirilecektir. Elektrik Dağıtım Şebekelerinde meydana gelen olumsuzlukların (cihaz hasarı, şebeke envanterleri hasarı, gerilim düşümü, kesici açma bilgisi vb.) kök sebepleri ile birlikte yapay zeka tabanlı bir sistemde, mekânsal veri yapısıyla yönetilmesidir. Bu sistemde giriş olarak, Elektrik Dağıtım Şebeklerinin envanter verileri ve harita altlıkları temel olarak kullanılacak olmakla birlikte, bu verilerle ilişkili bir şekilde zarar, ziyan, iş kazası ve sigorta süreç bilgileri kullanılacaktır. Sistemin çıkışı Dağıtım Şebekesinde meydana gelen problemlerin harita zemininde gösterilmesi, yönetilmesi, raporlanması ve analizi olacaktır. Yönetilme, analiz ve raporlamalarda yapay zeka teknolojisi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The management of inventory and device-related problems and occupational accidents occurring in Distribution Networks in the world and in our country is a current problem that is growing day by day. Because the rapidly developing technology increases the inventory and device diversity in the Distribution networks, the diversity and number of the problems experienced in the Distribution networks are increasing rapidly. In the past manual weighted excel etc. It is of great importance and even has become a necessity to manage the aforementioned problems, which are tried to be managed in such environments, in a systematic structure integrated with the relevant systems. This situation leads Distribution Companies and researchers to research on this subject. In the literature studies on this issue, it is seen that there are not enough systemic solutions for this need, which is increasing day by day. The solution-oriented contributions of the integrated systems established under the roof of Information Technologies for today's needs are clearly seen in many areas. As it can be understood from this situation, the management of the aforementioned probes that occur in the Distribution Networks in a centralized structure will bring serious contributions to the solution of the aforementioned problems. Among the systems currently used in Electricity Distribution Networks (GIS, SCADA, OMS, AYS, etc.), those related to the distribution network are directly or indirectly related to the damages that occur in the Distribution Network. In accordance with this relationship, the system to be established for damage management should be an integrated form with these systems. For example, the inventory data of the Electricity Distribution Networks and the digital two in terms of the energy supply regime are available in the GIS system. In this respect, the system to be established for damage management should be designed to be fed from GIS, in the sense of the main data source. Similarly, power outage etc. as a result of damage. Due to the results, it will be possible to manage the damages that occur in the distribution network on the basis of artificial intelligence, together with the root causes and consequences, by providing the necessary integration with other systems. In order to systematize such a management, first of all, the conceptual design will be formed, the project management team will be formed according to the conceptual design, and the project will be finalized within a certain time period and the targeted system will be established. In this study, a system will be developed for the Electricity Distribution Companies operating in Turkey, which enables the location-based systematic management of inventory damages, device damages, damage insurance processes and occupational accidents occurring in the Distribution Network in their area of responsibility. It is the management of the negativities (device damage, network inventories damage, voltage drop, breaker tripping information, etc.) occurring in the Electricity Distribution Networks, together with their root causes, in an artificial intelligence-based system, with a spatial data structure. In this system, the inventory data and map bases of the Electricity Distribution Networks will be used as the basis, and the information on the loss, damage, work accident and insurance process will be used in relation to these data. The output of the system will be the display, management, reporting and analysis of the problems occurring in the Distribution Network on the map. Artificial intelligence technology will be used in management, analysis and reporting.