Bulanık fark denklemleri ve uygulamaları
Fuzzy difference equations and its applications
  1. Tez No: 379721
  2. Yazar: SABRİ ALİ ÜMEKKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Physics and Physics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günlük hayatta birçok problemde değişken durumlar ve olgular ile karşılaşmaktayız. Temel olarak geliştirilen problemlerde bazı etkenler göz ardı edilmesine rağmen, gerçekte sonucu etkileyecek parametreler oldukça kararsız olabilirler. Örneğin çalışmada da ele alındığı üzere dinamik sistemler kararsız değişkenlere bağlı olabilirler. Burada bulanık mantık ve uygulamaları devreye girer ve bu kararsızlığın net sonucunun elde edildiği çok karışık ve uzun hesaplamaları basite indirgeyerek sağlıklı bir yaklaşım elde edilmesini sağlar. Çalışma içinde de bu ve benzeri durumlar ele alınmış olup uygulamanın tutarlılığı araştırılmış ve sonuçlar grafiklerle gösterilmiştir. Ayrıca bu verilerin genel özelliklerinden bahsedilmiş ve bulanık verilere çeşitli yaklaşım teknikleri de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
We encounter with different situations and cases in our daily life. Although, some factors are ignored in basic improved problems, but the parameters which can affect the solution, can be uncertain. For example, dynamic systems can be tie up to the uncertain variables as discussed within this study. Fuzzy logic and its applications involves at this point and decrease the hardness of long and complicated calculations which caused by uncertainty of the variables, to provide a well approximation. In this study same cases are considered, concluded and shown by graphics. At the other hand, properties of the fuzzy data are presented, and the approximation techniques are discussed.