Antimikrobiyal özelliğe sahip yeni polimerik kompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of novel polymeric composites with antimicrobial property
- Tez No: 379722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Patojenik mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlar, özellikle tıbbi cihazlar, ilaçlar, hastane malzemelerinin yüzeyleri, ameliyat ekipmanları, sağlık bakım ürünleri, hijyenik uygulamalar, su arıtma sistemleri, tekstil, gıdaların paketlenmesi ve saklanması gibi pek çok alanda endişe yaratmaktadır. Bulaşıcı hastalıklar diğer sebeplerle karşılaştırıldığında, dünya çapında çok daha fazla insanın ölümüne sebep olmaktadır. Spesifi antimikrobiyal sistemlerin kullanımı, bu enfeksiyonların etkilerinin azaltılmasına, onlarla savaşılmasına ve ortadan kaldırılmasına yardım edecektir. Bu anlamda içsel özellikleri nedeni ile polimerler, bu alanların hepsinde yaygın ve etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca, yapısal olarak antimikrobiyal aktiviteli polimerlerin geliştirilmesi, mikroorganizmalar tarafından oluşturulan problemlerin çözümü üzerine odaklanan araştırmaların önemli bir alanını oluşturmaktadır. Bu alternatif, polimerik matris boyunca, insan vücudu için sıklıkla toksisiteye sebep olan düşük moleküler ağırlıklı biyositlerin difüzyonu ile oluşacak zararı önler. Kimyasal modifikasyon için literatürde kullanılan üç temel yaklaşım vardır. Bunlar; antimikrobiyal özelliğe sahip bir polimer ile aşılama, metal parçacıkları gibi antimikrobiyal inorganik bileşiklerin katkılanması ve organokiller gibi antimikrobiyal modifiye inorganik sistemlerin eklenmesi. Bu çalışmada, antimikrobiyal özellikleri olan polivinilimidazol, kitosan, Ag parçacıkları ve modifiye kil minerali ile üç yöntem kullanılarak farklı kompozitler hazırlanmıştır. Hazırlanan kompozitlerin yapısal karakterizasyonları ve morfolojik özellikleri, FTIR, XRD, UV-vis, DSC, SEM teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Analizden sonra ise, hazırlanan kompozitlerin antimikrobiyal özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Infections by pathogenic microorganisms are of great concern in many fields, particularly in medical devices, drugs, hospital surfaces/furniture, dental restoration and surgery equipment, health care products and hygienic applications, water purification systems, textiles, food packaging and storage, major or domestic appliances, aeronautic, etc. Infectious diseases kill worldwide more people than any other single cause. Shortly, using of potent and/or specific antimicrobial systems will help to mitigate, combat and/or eradicate these infections, which means an improvement in the state of well-being. In this sense, polymers due to their intrinsic properties are extensively and efficiently employed in all of these fields. In addition, the development of polymers with antimicrobial activity themselves is also an important area of research focused on solve the problem of contamination by microorganisms. This alternative avoids the inconvenience of the diffusion of the low molecular weight biocides through the polymeric matrix, which often causes toxicity to the human body. Besides, antimicrobial polymers usually present longer-term activity. In the literature, three basic ways in which the chemical modification is involved are differentiated; grafting other antimicrobial polymers, addition of metal particles and inclusion of antimicrobial modified inorganic systems. In this study, by using three ways, different composites were prepared used to polyvinylimidazole, chitosan, Ag particles and modified clay mineral which have antimicrobial property. The structural characterizations and morphologyc properties of the composites prepared were analyzed by used to FTIR, XRD, DSC, UV-vis, SEM. After the analyzed, the antimicrobial properties of the composites prepared were investigated.