Anaerobik fermantasyonla elde edilen biyogazda nem ve hidrojen sülfürün gideriminin deneysel incelenmesi
Experimental analysis of moisture and hydrogen sulphide removal in biogas obtained from anaerobic fermentation
- Tez No: 379727
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Birincil enerji kaynaklarının tükenmekte olması ile enerji arzının azalması, dünya nüfusundaki hızlı artışın enerji talebinin artması sonucunu doğurması bilim dünyası alternatif enerji kaynaklarına yönelmiştir. Yenilenebilir olan bu kaynaklar içerisinde biyogaz, ülkemiz için umut vaat eden bir enerji fırsatıdır. Anaerobik (havasız) ortamda ortaya çıkan biyogazın, enerjiye dönüşüm prosesinde en önemli adım ise biyogazın saflaştırılmasıdır. Bu çalışma kapsamında biyogazın saflaştırılmasının incelenmesi için 1.000 ppm H2S içeren biyogaz karışım (%55 CH4, %44,9 CO2) gazı, çapı 1,7 cm, yüksekliği ise 7,5 cm olarak tasarlanan dolgu kolonundan ters akışlı olarak su ile saflaştırma işlemine tabii tutulmuştur. Saflaştırma denemeleri su debisi için 0,042-0,067-0,083-0,1-0,15 lt/dk, gaz için 1-2-3-4 lt/dk olmak üzere farklı debilerde yapılmıştır. Yapılan denemeler içerisinde en yüksek saflaştırma verimi ise 0,1 lt/dk su, 2 lt/dk gaz debisiyle yapılan denemede elde edilmiştir. Kolona giren 1.000 ppm H2S içeriğindeki gaz bileşimi kolon çıkışında 84 ppm olarak çıkmıştır. Bu deneme için saflaştırma verimi %91,6 seviyelerine kadar ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of decrease in energy supply due to primary energy sources depletion and the increase in energy demand due to world population increase has led the scientific world to alternative energy sources. Biogas, as one of those renewable energy sources, is a promising energy opportunity. The most important step in biogas to energy process is biogas purification. In this study, a mix biogas (%55 CH4, % 44,9 CO2) with a content of 1.000 ppm H2S was purified with water in a counter flow packed column diameter 1,7 cm and height 7,5 cm. Purification trials were done accordingly 0,042-0,067-0,083-0,1-0,15 lt/min for water, 1-2-3-4 lt/min for biogas. The highest purification efficiency was obtained at 0,1 lt/min of water and 2 lt/min biogas flow rate trial. The input concentration of biogas was 1.000 ppm and the output was 84 ppm. In this trial, purification efficiency was reached up to 91,6 %.