Kuzey Anadolu fay zonu boyunca P, S ve koda dalgalarının frekans bağımlı soğurulması
Frequency dependent attenuation of P, S and coda waves along the North Anatolia fault zone
  1. Tez No: 379736
  2. Yazar: MEHMET GÜLEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME SERTÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Kuzey Anadolu Fay Zonu boyunca sismik dalgaların soğurma özelliği tek geri saçılma modeli ve genliğin uzaklıkla azalımına dayanan koda normalizasyon modeli kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalışmada kullanılan veriler, 37 istasyonda kaydedilmiş 654 deprem kaydına ait 978 veri içermektedir. Koda dalgası için sismik kalite faktörünün frekans bağımlılığı Qc(f)=Qofn formülü kullanılarak belirlenmiştir. P ve S dalgalarının soğurulma (Qp ve Qs) ise genlik oran yöntemi ile hesaplanmıştır. Fay Zonu boyunca tüm kayıtlar kullanılarak hesaplanan Qc=182, n=0,90 bulunmuştur. Ayrıca, tüm çalışma alanı 5 alt bölgeye ayrılmıştır. Karlıova-Tokat arası için; Qc=160, n=0,87, Qp=32-503, Qs=60-414, Tokat-Çorum arası için; Qc=171, n=0,81, Qp=54-477, Qs=49-689, Çorum-Adapazarı arası için; Qc=191, n=0,76, Qp=75-514, Qs=23-493, Adapazarı-Yalova arası için; Qc=212, n=0,86, Qp=34-737, Qs=35-452, Yalova-Saros Körfezi arası için; Qc=188, n=0,88, Qp=52-469, Qs=46-601 sonuçları elde edilmiştir. Fayın tamamı için Qp= 47-479 ,Qs=46-607 olarak hesaplanmıştır. Qc için en düşük değer Karlıova ile Tokat arasında, en yüksek değer ise Adapazarı ile Yalova arasında belirlenmiştir. Qp için en yüksek değer Çorum-Adapazarı, en düşük değer ise Yalova-Saros Körfezi arasında hesaplanmıştır. Qs için en yüksek değer Adapazarı-Yalova, en düşük değer ise Çorum-Adapazarı arasında hesaplanmıştır. Her iki yöntemden elde edilen sonuçlar uyum göstermektedir. Ayrıca, bölgesel soğurma sonuçları stres birikimi, tektonik hareketlilik, akışkan satüre yapılar ve heterojenite ile değişim gösterdiği şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, The attenuation structure of the North Anatolia Fault Zone is determined using the single back scattering model of coda wave and coda normalization method which are based on the decrease of coda wave amplitude in distance. The data used in this study includes 978 implement the records of 654 earthquakes recorded at 37 stations. Frequency dependence of seismic coda wave quality factor Qc(f)=Qofn determined using formula. Attenuation of P and S waves (Qp and Qs) was calculated by the amplitude ratio method. Calculated using all records along the fault zone Qc=182, n=0,90 was found. İn addition, all study area is divided into five subregions. The estimated average frequency-dependent relation for all lapse times are; Qc=160, n=0,87, Qp=32-503, Qs=60-414 for Karlıova-Tokat Region; Qc=171, n=0,81, Qp=54-477, Qs=49-689 for Tokat-Çorum Region; Qc=191, n=0,76, Qp=75-514, Qs=23-493 for Çorum-Adapazarı Region; Qc=212, n=0,86, Qp=34-737, Qs=35-452 for Adapazarı-Yalova Region; Qc=188, n=0,88, Qp=52-469, Qs=46-601 for Yalova-Saros Körfezi Region. For all the faults Qp=47-479, is calculated as Qs=46-607. The lowest Qc value is determined between Karlıova and Tokat. The highest Qc value is determined between Adapazarı and Yalova. The highest Qp value is determined between Çorum and Adapazarı, the lowest Qp value is determined between Yalova-Saros Körfezi. Qs value is determined between Adapazarı-Yalova, the lowest Qs value is determined between Çorum-Adapazarı. The results obtained from each two methods are in agreement. In addition, regional absorption results stress accumulation, tectonic activity, is made to vary with fluid saturated and has been interpreted as heterogeneity.