Şablon eşleştirme yöntemi ile nesne takibi ve yüksek hızlı fpga gerçeklemesi
Object tracking with template matching method and its high speed fpga implementation
  1. Tez No: 395438
  2. Yazar: HAKAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİK SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Görüntü işleme algoritmaları günümüzde birçok alanda kullanılmakta olup, bunlardan bir tanesi de nesne takibi uygulamalarıdır. Nesne takip sistemlerinin en yaygın kullanıldığı alanların başında askeri ve güvenlik uygulamaları gelmektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan insansız hava araçlarının en temel işlevlerinden biri nesne takip uygulamalarıdır. Nesne takip sistemleri için önerilmiş bir çok yöntem olmakla birlikte bunlardan bir tanesi de Şablon Eşleştirme yöntemidir. Şablon Eşleştirme yönteminin doğruluk oranı çok fazla olmasına rağmen çok fazla işlem yükü gerektirmektedir. Söz konusu nesneyi takip etmek olunca, yapılan işlemin gerçek zamanlı olması gerekmekte; bu da yüksek hız ve performansı sağlayabilecek donanımların ve algoritmaların kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada işlem yoğunluğu yüksek Şablon Eşleştirme Algoritması için tur sayısını ve işlem yükünü azaltacak iki aşamalı yeni bir algoritma önerilmiştir. Eşleştirme için Farkların Mutlak Değerlerinin Toplamı metodu kullanılmıştır. Geliştirilen bu algoritma, Alan Programlanabilir Kapı Dizisi (FPGA) üzerinde gerçeklenmiştir. Algoritma, FPGA üzerindeki rastgele erişimli bellek öbekleri (BlokRAM) efektif bir şekilde kullanılarak daha da hızlandırılmıştır. Bu sayede, geliştirilen algoritma, İnsanız Hava Aracı (İHA – UAV) görüntülerinde gerçek zamanlı nesne takibi yapabilecek hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Image processing algoritms are widely used in many application areas, such as object tracking systems. The object tracking systems are mainly used in security and defence applications. Unmanned Air Vehicles which are used widely nowadays, have the major functions of object tracking applications. There are many techniques for object tracking systems and one of them is Template Matching technique. Although the accuracy is very high in this technique, it has very big computationalcost. As the aim is to track the object, the system has to be operated in real time. To achieve a real time operation the algorithm and logic sources must be optimized. In this study, to decrease the computational cost and number of cycles in Template Matching Algorithm, a novel two-stage algorithm is proposed. The Sum of Absolute Differences method is used for matching. The proposed algorithm is implemented on Field-Programmable-Gate-Array (FPGA). The algorithm is accelerated with the effective usage of Block RAMs distributed on FPGA. Thus, the proposed algorithm has become fast enough for real time object tracking applications on UAVs.