Bazı sefalosporin grubu antibiyotiklerin yapılabileceği histopatolojik ve hümoral immünite yönünden olası değişimlerin incelenmesi
  1. Tez No: 37974
  2. Yazar: SEDAT GÜMÜŞAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASUMAN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
89 6. ÖZET : Bu çalışmada, 3. kuşak sefalosporin grubu antibiyotiklerden seftriak- son ve seftizoksim müstahzarlarının perioperatif profilaksi ve tedavi amacıy la kullanıldığı hasta grupları seçilerek, hücresel immünite yönünden beyaz kan hücreleri (nötrofîl, eosinofil, monosit, lenfosit) sayılan, T-lenfositleri, B- lenfositleri, T-lenfosit subgruplan (T-yardımcı ve T-baskılayıcı) ve hümoral immünitedeki (Ig G, Ig M, Ig A düzeyleri) olası değişimleri ncelenmiştir. Tek doz ve üç doz seftriakson ile tek doz ve üç doz seftizoksim uygula malarında, nötrofil hücrelerinde anlamlı bir azalma, lenfosit hücrelerinde ise anlamlı bir artış gözlenmiştir. Serum Ig G, Ig A ve Ig M düzeyleri radyal immünodifüzyon yöntemi ile incelenmiştir. Kontrol ve maruz grup arasmda anlamlı bir fark bulunama mış, her iki grubun değerlerinin de normal sınırlar içerisinde olduğu görül müştür. T-lenfositleri, B -lenfositleri ve T-lenfosit subgrupları ile yapılan çalış malarda seftriaksonun bu hücreler üzerinde bir etkisi olmadığı ancak sefti- zoksimin tek doz ve üç doz uygulandığı gruplarda, T-Süpressör hücrelerinin kontrol grubuna göre, ilaç uygulamasından 48 saat sonra bir azalma gösterdi ği gözlemiştir. Bu da bu hücrelerin baskılandığı izlenimi yaratmaktadır. İmmünolojik denge için önem taşıyan OKT 4/ OKT 8 oranlannın orta lamalannda, her ilaç grubunda bir azalma görülmesine rağmen, bu azalma is tatistiksel bir anlam taşımamaktadır.
Özet (Çeviri)
90 7. SUMMARY : In this study, a group of patients received intramuscular injections of ceftriaxone and ceftizoxime which are third generation cephalosporins, for perioperative porphylaxis and treatment. Possible variations of white blood cell percentages (neutrophil, eosinophil, monocyte, lymphocyte), T- lymphocyte, B- lymphocyte, T- lymphocyte subpopulations counts and serum immungolobulin (Ig G, IgA, Ig M) levels of these patients were investigated. In the measurement; a significant decrease in neutrophil cells and a significant increase in lymphocyte cells were observed in single dose prophylaxis and three doses treatment of ceftriaxone and ceftizoxime compared with the control group. Serum Ig G, Ig A and Ig M levels were determined with radial immunodiffusion techniques. It was found that there was no significant difference between serum immunoglobalin levels of control group and patients received ceftriaxone and ceftizoxime. And the values of both groups were found in the normal range. No interaction between ceftriaxone and B- lymphocytes, T- lymphocytes, T- lymphocytes subgroups was observed. However, in patients treated with single dose and three doses of ceftizoxime, it was shown that T- supressor cells were significantly decreased after 48 hours of treatment. Therefore, it can be infered that these cells were depressed by ceftizoxim therapy. Although a decrease was found in OKT 4 /OKT 8 ratio average of each patient group which is important for immune balance, it was statistically insignificant.