Doğu Akdeniz bölgesi turunçgil bahçelerinde Thysanoptera türleri ve doğal düşmanlarının popülasyon değişimleri ile Pezothrips kellyanus (Bagnall) (Thysanoptera: Thripidae)'un bazı biyolojik özelliklerinin araştırılması
Determination of population fluctuation of Thysanoptera species and their natural enemies and some biological charasterictics of pezothrips kellyanus (Bagnall) (Thysanoptera: Thripidae)
  1. Tez No: 379748
  2. Yazar: MURAT ÖLÇÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ATAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada; Pezothrips kellyanus (Bagnall)'un 22 ve 27 oC sıcaklık koşullarında ergin öncesi dönemlerinin toplam süreleri sırasıyla, 20.4 ve 11.0 gün, dişi bireylerin ergin ömürleri ise sırasıyla 28.4 ve 21.5 gün olarak hesaplanmıştır. Ergin dişiler ömürleri boyunca 22 oC'de 22.1, 27 oC'de ise 19.5 adet yumurta bırakmışlar ve bu değerler arasında istatistiki olarak bir farklılık bulunmamıştır. Tüm örnekleme yöreleri ve bitki grupları birlikte değerlendirildiğinde çiçek örneklerinde 12 thrips türü bulunurken, tuzak örneklerinde ise 12 tür ve 7 cinse ait bireyler tespit edilmiştir. Tüm örnekleme yöreleri ve turunçgil türleri dikkate alındığında, çiçeklerde en fazla rastlanan tür Frankliniella occidentalis (Pergande) (toplam 452 adet) olurken, tuzaklarda ise en çok Thrips major Uzel bireyleri (toplam 1860 adet) yakalanmıştır. P. kellyanus, en fazla Arsuz'daki limon bahçesinde yakalanırken, Yenice'de F. occidentalis, Kozan'da ise T. major en fazla sayıda yakalanan türler olmuşlardır. Thrips avcısı Orius (Hem.:Anthocoridae) ve Aeolothrips (Thys.: Aeolothripidae) türleri çoğunlukla tuzaklarda görülmüş olup, çok düşük sayılarda ve bazen kaydedilmişlerdir. Thripslerin meyvelerde neden olduğu lekelenmeler en çok Arsuz'daki limon bahçesinde (2009, 2010 ve 2011 yıllarında sırasıyla %6.9, 4.1 ve 2.8) görülmüş, bunu mandarin bahçesi (%1 den az) takip etmiştir. Çalışmada 5 familyadan toplam 5 bitki türü üzerinde P. kellyanus ergin bireyleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, developmental biology of Pezothrips kellyanus (Bagnall) on 22 and 27 oC was determined as 20.4 and 11.0 days, respectively. Adult longevity of females were also determined as 28.4 and 21.5 days, respectively. Total number of laying eggs were 22.1 on 22 oC and 19.5 on 27 oC, and there is no differences between means. In all locality and plant groups, 12 thrips species in flovers, and 12 species and specimens belong to 7 genus on sticky traps were found. The most common species were Frankliniella occidentalis (Pergande) (total of 452 adults) in flowers and Thrips major (total of 1860 adults) on sticky traps. Maximum P. kellyanus population was determined in lemon orchards in Arsuz. F. occidentalis in Yenice and T. major in Kozan were found as the most common species. On sticky traps, Hymenopteran species were the most common group, and no parasitoids of P. kellyanus was found. Fruit scars due to thrips were in maximum proportion in lemon orchard in Arsuz (6.9, 4.1 and 2.8 % respectively, in 2009, 2010 and 2011) and mandarin orchard fallowed this. P. kellyanus adults were found on 5 plant species belong to 5 family.