2,5-dıamınobenzen sülfonık asıtın schıff bazı ve metal komplekslerının sentezı ve karakterızasyonu
Synthesis and characterization of 2,5-diaminobenzene sulphonic acid schiff bases and their metal complexes
  1. Tez No: 379752
  2. Yazar: GİZEM GÜMÜŞGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, 2,5-diaminobenzen sülfonik asitin; salisilaldehit, 5-bromo-2-hidroksibenzaldehit ve 5-kloro-2-hidroksibenzaldehit yapıları ile kondensasyonu sonucunda suda çözünebilir Schiff bazları ve Cu(II), Ni(II) metal kompleksleri sentezlenmiştir. Metal komplekslerinin pH 2 ile 10 arasında değişen ortamlarda kararlılıkları spektrofotometrik yöntemle incelenmiştir. Sentezlenen ligandlar; erime noktası, elementel analiz (C, H, N, S), FT-IR, UV-Vis., X-Ray, 1H NMR ve 13C NMR yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Cu(II), Ni(II) metalleri ile yapılan komplekslerin karakterizasyonu; elementel analiz, erime noktası, magnetik süsseptibilite, AAS, TG-DTA, FT-IR yöntemleri ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, water soluble Schiff bases and their Cu(II) and Ni(II) complexes were produced by the condensation reaction of 2,5-diaminobenzene sulphonic acid, salicylaldehyde and 5-bromo-2-hydroxybenzaldehyde. The stabilities of the metal complexes were investigated by spectroscopic technique at different pH ranges from 2 to 10in buffer solutions. The obtained ligands were characterized by different methods such as melting point, elemental analysis, (C, H, N, S), FT-IR, UV-Vis., X-Ray, 1H-NMR and 13C-NMR. The structures of Ni(II) and Cu(II) metal complexes were identified by elemental analysis, melting point, magnetic susceptibility, AAS, TG-DTA, FT-IR.