Kimyasal interesterifikasyon yöntemi ile zeytinyağı bazlı yağ ürünleri üretimi
Olive oil based fats production obtained by chemical interesterificiation
  1. Tez No: 379753
  2. Yazar: SEYFULLAH CENGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN KEÇELİ MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Doymuş yağların ve trans yağ asitlerinin sağlık üzerine olumsuz etkisi nede-niyle interesterifikasyon tekniğinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu araştır-mada, rafine palm kernel olein yağı (PY) ve zeytinyağı (ZY) sırasıyla 100:0, 75:25, 50:50 25:75 ve 0:100 oranlarında karıştırılmış sodyum metilat eşliğinde 90 ºC'de 30 dakika interesterifiye edilerek model yağlar hazırlanmıştır. Yağlar iki guruba ayrılmış bir guruba 200 ppm bütillendirilmiş hidroksi anisol (BHA) ilave edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, interesterifikasyon işlemi sonucunda palm kernel olein yağının karşımlardaki oranı arttıkça yağların erime noktasınının ve 10, 20, 25, 30 ve 35 ºC'deki katı yağ içeriğinin arttığı bulunmuştur. Interesterifikasyon işleminin palm kernel olein ve zeytinyağı karışımlarında tokoferol miktarını azaltığını ve karışımda zeytinyağı oranı arrtıkça daha yüksek miktarda olduğunu (p0.05). İnteresterfikasyon işlemi ön-cesi yağlara BHA ilavesinin yağların (tokoferol, klorofil ve karotenoid miktarının) bileşenlerinin korunmasında ve (60 ve 120 C'de 5 ve gün depolanmış) yağların oksi-datif ve termal kararlılığının arttırılmasında etkili olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, erime noktası ve katı yağ içeriği bakımından uygun nitelikte oksidatif/termal karalılığı yüksek interesterfiye yağların hazırlanmasında 50:50 oranında palm kernel olein ve zeytinyağının karışımının uygundur. Endüstride kimyasal yöntem ile interesterfi-kasyon işlemi için rafine zeytinyağının kullanımı ile özellikle tokoferol ve doymamış yağ asidi içeriği yüksek, trans yağ asidi içermeyen ürünler elde edilebilir. Kimyasal yöntem ile zeytinyağının palm kernel olein ile interesterfikasyonu ile üretilen zeytin-yağı bazlı yağ ürünün endüstriyel sürülebilir özellikte margarinler, margarin stokları ile şorteninglerin üretiminde kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In the present study, refined olive oil was blended with palm kernel olein at five dife-rent ratios (100:0, 75:25, 50:50 25:75 ve 0:100) and chemical interesterifcation was perfomed by using sodium methoxide at 90 ° C for 30 minutes and model oils were prepared. The oils were divided into two groups and butylated hydroxy anisol (BHA) 200 ppm group is added to one group. The results showed that melting point and solid fat content at 10, 20,30 and 35 C is increased when palm kernel olein oil is increased in the blended oils.