Sarmal galaksi M101'de gama ışın patlama kalıntılarının araştırılması
A search for gamma ray remnants candidates in spiral galaxy M101
- Tez No: 379756
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AKYÜZ, DOÇ. DR. EDA SONBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gama ışın patlamaları (GIP, Gamma Ray Bursts) (1049 - 1054) erg mertebesindeki enerjileri ile Büyük Patlamadan sonra evrendeki en güçlü patlamalardır. GIP'ların, süpernova patlamalarının ardında bıraktığı gibi bir kalıntı bırakması beklenmektedir. Yakın galaksilerde GIP kalıntılarının belirlenmesi, bu patlamaların oluşum yerleri ve ata yıldızları hakkında bilgi sahibi olmamıza olanak sağlayabilir. Bu çalışmada, M101 sarmal galaksisinde 15 GIP olası kalıntı adayı optik bölgede incelendi. Fotometrik ve tayfsal gözlemler TUG'da (TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi) bulunan RTT150 ve SAO'da (Special Astrophysical Observatory) 6 m BTA teleskopları ile gerçekleştirildi. Foto-iyonize bölgelerde belirlenen çizgi akı oranlarına göre ([O III]λ5007⁄H_β ve (He II λ4686)⁄H_β ) belirlenen 15 kalıntı adayının, konumları bilinen diğer yayınım kaynakları (süpernova kalıntıları, X-ışın kaynakları, gezegenimsi bulutsular, HII bölgeleri) ile karşılaştırılarak olası doğası tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Gamma ray bursts (GRBs) are the most energetic events in the universe within the energy range (1049 – 1054) ergs since the Big Bang. GRBs are expected to leave behind remnants similar to the case of supernovae. Identification of GRB remnants in nearby galaxies could provide knowledge about their birth place and progenitors. In this study, 15 GRB remnant candidates in M101 spiral galaxy are examined in the optical band. Photometric and spectral observations have been made using RTT150 telescope at TUG (TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi) and 6 m BTA telescope at SAO (Special Astrophysical Observatory). According to the identified line flux ratio ([O III]λ5007⁄H_β and (He II λ4686)⁄H_β ) in the photo-ionized regions the possible nature of 15 GRB remnant candidates are discussed by comparing them with the known positions of other conventional emission sources (supernova remnants, X-ray sources, planetary nebulae, H II regions).