Dayanıklı yanlı tahmin ediciler
Robust-biased estimators
  1. Tez No: 379755
  2. Yazar: HASAN ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KAÇIRANLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çoklu lineer regresyon analizinde, açıklayıcı değişkenler arasında çoklu iç ilişki ve veri setinde y-yönünde sapan değer bulunması en küçük kareler tahmin edicisini olumsuz etkilemekte ve güvenilir olmayan sonuçlara neden olmaktadır. Bu durumda, dayanıklı yanlı tahmin ediciler kullanılması önerilir. Bu çalışmada, çoklu iç ilişki ve veri setinde y-yönünde sapan değer problemlerini aynı anda çözmek için M-tahmin edicilere dayalı yeni dayanıklı yanlı tahmin ediciler önerilmiştir. Yeni önerilen tahmin edicilerin performansı, hata kareler ortalaması kriterine göre teorik olarak ya da simülasyon çalışmasıyla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, teorik karşılaştırmaların ya da simülasyon çalışmasının sonuçları bir sayısal örnek verilerek desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In multiple linear regression analysis, the presence of multicollinearity among explanatory variables and outliers in the y-direction in the datasets affect the ordinary least squares estimator, adversely and lead to unreliable results. In this case, it is suggested to use robust-biased estimators. In this study, new biased estimators based on M-estimator are proposed to overcome the problem of multicollinearity and outliers in the y-direction, simultaneously. The performances of newly proposed estimators are compared theoretically or with simulation study, according to mean square error criterion. Moreover, a numerical example is given to support the results of theoretical comparisons or simulation study.