Türevleri s-konveks olan dönüşümler için bazı yeni hermite-hadamard tipli eşitsizlikler
Some new inequalities of hermite-hadamard type for mappings whose derivatives are s-convex
- Tez No: 379775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Konvekslik kavramı ve genelleştirilmiş konvekslik kavramları matematiksel programlamada, mühendislikte, denge problemlerinde, varyasyonel problemlerde ve özellikle optimizasyon teorisinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Genelleştirilmiş konvekslik kavramlarından biri de s-konvekslik kavramıdır. Son zamanlarda Hermite-Hadamard tipli eşitsizliklerin sağ tarafıyla ilgili bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu tezde, türevlerinin mutlak değeri s-konveks olan fonksiyonlar için Hermite-Hadamard tipli eşitsizliklerin sol tarafıyla ilgili bazı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Convexity and the generalization of convexity are one of the most important aspects in mathematical programming, optimization theory, equilibrum problems and variational problems. One of generalization convexity is s-convexity. Recently, it has been establihed some results of the right hand side of a Hermite-Hadamard type inequality. In this thesis, some results of the left hand side of a Hermite- Hadamard type inequality were obtained for the class of mappings whose derivatives at certain powers are s-convex.