Bazı fark dizi uzayları üzerinde matris dönüşümleri
Matrix transformations on some difference sequence spaces
- Tez No: 379776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRAH EVREN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında yeni bir fark matrisi olan T=(t_nk ) matrisi, her n∈N için t_n>0 ve (t_n )∈c\c_0 olmak üzere her n,k∈N için t_nk={■(t_n&,&k=n@-1/t_n &,&k=n-1@0&,&0≤kn)┤ şeklinde tanımlanmıştır. Daha sonra T matrisi kullanılarak 1≤p≤∞ için l_p (T),c_0 (T) ve c(T) dizi uzayları oluşturulmuştur. Bu uzaylar ile ilgili bazı teoremler ve kapsama bağıntıları verilmiştir. Ayrıca bu uzayların α-,β-,γ- dualleri belirlenmiş ve Schauder bazları bulunmuştur. Son olarak bu uzaylar ile bazı klasik dizi uzayları arasındaki matris dönüşümlerinin sınıfları karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new band matrix T=(t_nk ) was defined as t_nk={■(t_n&,&k=n@-1/t_n &,&k=n-1@0&,&0≤kn)┤ for all n,k∈N, where t_n>0 for all n∈N and (t_n )∈c\c_0. Later, by using the matrix T, the sequence spaces l_p (T),c_0 (T) and c(T) were constructed for 1≤p≤∞. Some theorems and inclusion relations related to these spaces were given. Also, α-,β-,γ- duals of these spaces were determined and their Schauder basis were found. Finally, classes of matrix mappings between these spaces and some classical sequence spaces were characterized.