850 Mw doğal gaz kombine çevirim santralinde ekserji ve enerji analizi
850 Mw doğal gaz kombine çevirim santralinde ekserji ve enerji analizi
  1. Tez No: 379777
  2. Yazar: MUSTAFA SENCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Doğal gaz kombine çevrim santrallerinin faaliyet alanları içerisinde bulunan atık ısı kazanları, buhar türbini ve yoğuşma ünitelerinin termodinamik optimizasyonu, gaz türbinin atık ısı çıkışından üretilen güce kadar geçen süre içerisinde en iyi verimi geliştirebilmek için çok önemlidir. Enerji tüm dünyada zorunlu bir gereksinim haline gelmiştir. Birçok ülke alternatif enerji kaynakları ile ilgilenmekte ve yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji elde etmeye çalışılmakta ve mevcut santrallerin daha verimli kullanımı için çaba sarf etmekte devamlı kayıp analizleri yapılmaktadır. Kayıp belki önlenemez ancak ne kadar azaltılırsa doğal kaynaklara, ülke ekonomisine ve insanlığa büyük kazançlarla geri döner. İnsanları ya da devletleri gelişmiş denilen kavrama ulaştıran hassas nokta farkındalık ve ona erişebilmek için yapılan çalışmalardır. Bu yüzden bu çalışma içeresinde fosil kökenli bir madde olan doğal gaz ve onunla çalışan doğal gaz çevrim santraline ait operasyon verileri ile termodinamik optimizasyon uygulanarak kayıp tespit edilmeye çalışılmıştır. İşletme verileri üzerinden alınan değerler ile ekserji analizleri ünite ünite uygulanarak toplam ekserjileri ve kayıp ekserjileri belirlenerek tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the field of the combined cycle plant analysis, thermodynamic optimization of the heat recovery steam generator, the steam turbine and the condensate unit is to much more important to able to improve the efficiency of the section of the plant from gas turbine exhaust and to maximize the power generated in the vapor cycle. Power has become an essential requirement all over the world today. Many countries interests with alternative energy source and countries are trying in order to power generate form renewable energy source too also they makes an effort for more effective production of existing power plants. May be we cannot avoid the all energy loss exactly but each reformation will be provided many earn for the world and national economy. Aliveness for people is done studies in order to achieve them also aliveness is sensitive point for developed countries. So that in this study, natural gas which was used fossil based has been examined with in combine cycle plant. Exergy and energy analysis have been determined for each unit in the plant with stated value through the operating datas and the total exergy and losses have been defined in the plant.