Tek ve çok karmaşık değişkenli ünivalent fonksiyonlar
One and several complex variables of univalent functions
- Tez No: 379803
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde tek ve çok karmaşık değişkenli ünivalent fonksiyonların özellikleri incelenmiş ve integral operatörü kullanılarak ünivalent fonksiyonların bir alt sınıfı elde edilmiştir. Diferensiyel subordinasyon kuralı uygulanarak da bu yeni sınıfın özellikleri incelenmiştir. Ayrıca çok değişkenli ünivalent fonksiyonlar için Loewner denkleminin teorik yönleri incelenmiştir. Genel Loewner zincirleri ve bunların geçiş dönüşümleri için Lipschitz düzeni dikkate alınmıştır. Bunun bir sonucu olarak, keyfi bir Loewner zincirinin, Loewner diferensiyel denklemini karşıladığını ve bunların geçiş dönüşümlerinin bir başlangıç değer problemine karşılık geldiği gösterilmiştir. Bir boyut ve daha yüksek boyutlardaki Loewner teorisi arasındaki en önemli farklardan birinin parametrik gösterimlerin oynadığı roller olduğu gösterilmiştir. Tek değişkenli fonksiyonların içindeki durumun aksine, çok değişkenli fonksiyonların içinde ilk elemanının parametrik gösterimi olmayacak şekilde Loewner zincirlerinin mevcut olduğu gösterilmiştir. Çok değişkenli Loewner diferensiyel denklem için varlık teoremleri kompakt çok değişkenli Caratheodory sınıfına eş teoremlerin bir sonucu olarak gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis univalent functions of one and several complex variables properties were investigated and a subclass of univalent functions was obtained by using integral operatör. The properties of this new class has been examined by applying differential subordination rule. The theoric perspectives of Loewner equation for several variables of univalent functions were also analyzed. Lipschitz regularity was taken into consideration for general Loewner chains and their transition mappings as a result of this, it was showen that an arbitrary Loewner chain corresponds Loewner differential equation and their transition mappings corresponds to a initial value problem. One of the most important differences between Loewner theory in one dimension and in higher dimensions was shown as the role played by parametric representation. In contrast to the situation in one variable, in several variables there exist Loewner chains such that the initial elemant does not have parametric representation. In the existence theorems for the Loewner differential equation in several variables were improved as a consequence of a theorem that the analog of the Caratheodory class in several variables is compact.