Tiyo-schiff bazlarında yapısal dönüşümler, metal kompleks verme yatkınlıkları, yapılarının aydınlatılması ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
The structural conversion of thio schiff bases, the tendency of their metal complexes, determination of their structure and investigation of their biological activities
  1. Tez No: 379804
  2. Yazar: MESUT ÖZDİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada 2-aminotiyofenol ile benzaldehit halkasına bağlı farklı konumlardaki sübstitüentlerin kondenzasyon reaksiyonu sonucunda 2-aril benzotiyazol türevleri veya tiyo-Schiff bazı sentezlendi. Bu ligantlar argon atmosferi altında ve mikrodalga yöntemiyle olmak üzere iki farklı metotla sentezlenmiştir. Reaksiyonlar sırasında değişik şartların etkisiyle (güneş ışınları, katalizörler vb) oluşan Schiff bazının halkalaşmaya kolayca uğradığı ve benzotiyazol türevlerine dönüşümü gözlendi. Daha sonra sentezlenen ve yapısı aydınlatılan bileşiklerin Ni2+, Cu2+ ve Zn2+ gibi geçiş metalleriyle kompleks oluşturma eğilimleri incelendi. Sentezlenen ligandların yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-vis, fluoresans ve TGA gibi spektroskopik yöntemlerle karakterize edildi. Sentezlenen ligandların ve metal komplekslerin antibakteriyal etkileri Gram pozitif ve Gram negatif bakteriler üzerinde disk difüzyon yöntemiyle test edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, thio-schiff base or 2-aryl benzothiazole derivatives were synthesized by a result of condensation reaction with 2-aminothiophenol and benzaldehyde substituents attached to ring at different locations. These ligands under an argon atmosphere and microwave method were synthesized in two different methods. During the reactions effect of the different conditions (solar radiation, catalysts, etc.), which can easily suffered by cyclization of Schiff base and benzothiazole derivatives conversion observed. Then synthesized and illuminated the structure of the compounds, tendency to form complexes with transition metals such as Ni2+, Cu2+ and Zn2+ were examined. The structure of synthesized ligands were characterized by instrumental methods such as FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-vis and fluorescence spectrometry. The antibacterial activities of synthesized ligands and their metal complexes are examined on the Gram positive and Gram negative bacteria by disc diffusion methods.