Bakır krom bor (CCB) ve borik asit (BA) emprenye maddelerinin metal bağlantı elemanları üzerine korozyon etkisinin incelenmesi
Investigation the corrosion effects of wood preservative chemicals, copper chromium boron (CCB) and boric acid (BA) on metal fasteners
  1. Tez No: 379808
  2. Yazar: ÇAĞLAR AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT TAŞÇIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ GERENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada yeni nesil emprenye maddelerinin metallere korozyon etkisi araştırılmıştır. Çalışmada emprenye maddesi olarak Bakır Krom Bor (CCB) ve Borik Asit (BA) kullanılmıştır. Farklı konsantrasyonlarda hazırlanan CCB ve borik asit çözeltilerinin uygulamada en çok kullanılan paslanmaz çelik türleri olan paslanmaz çelik AISI 304, AISI 316L ve AISI 420 üzerine korozif etkileri araştırılmıştır. Ayrıca %3,5 NaCl ortamında belirlenen konsantrasyonlardaki emprenye maddelerinin korozif davranışları incelenmiş ve sonuçları tartışılmıştır. Çalışmada elektrokimyasal korozyon ölçme yöntemlerinden olan EIS (Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi) ve Tafel ekstrapolarizasyon yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma sonrasında metallerin yüzeylerinde meydana gelen değişimler SEM (Scanned Electron Microscope) optik resimleri ve EDS (Energy-Dispersive X-Ray Spectroscopy) analizleri ile incelenmiştir. Genel olarak CCB emprenye maddesinin konsantrasyonun artışına paralel olarak metallerin dirençlerinde artış gözlenmiştir. Dolayısıyla CCB emprenye maddesi korozyon inhibitörü gibi davranmış ve metali korozyona karşı koruduğu tespit edilmiştir. Ancak borik asidin konsantrasyonunun artışına paralel olarak metallerin dirençlerinde azalma görülmüştür. Dolayısı ile borik asidin kullanılan metallere korozif etki yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the corrosion effect of new generation wood preservatives was investigated on metals. Copper Chromium Boron (CCB) and Boric Acid (BA) was used as wood preservative. The corrosive effect of CCB and BA solutions prepared at different concentrations were investigated on most common stainless steel types such as AISI 304, 316L and 420. In addition, the corrosion behaviors of the wood preservative solutions in 3,5% NaCl media was examined. Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) and Tafel polarization methods were utilized to measure the corrosion effects. Scanning Electron Microscopy (SEM) and Energy-Dispersive X-Ray Spectroscopy (EDS) were also utilized to examine the metal surfaces exposed to the wood preservative chemicals. In generally, resistance of metals increased with the increasing concentration of CCB which indicates a corrosion inhibitor behaviors. The BA, on the other hand, reduced the resistance of metals with increasing concentration. Thus, BA showed a significant corrosive effect on the metals used in this study.