Bazı ağaç türü odunlarının farklı coğrafik bölgelerdeki doğal dayanıklılığının açık alan denemeleri ile belirlenmesi
Determination of natural resistance of some wood type in different geographical regions by field tests
  1. Tez No: 633381
  2. Yazar: CEYHUN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışmada, sarıçam, ladin, kayın, kızılağaç ve kestane odunlarının öz odun, diri odun ve CCB (bakır/krom/bor) emprenyeli diri odunları, Trabzon, Muğla, Çanakkale ve Elazığ illerinde 3 yıl boyunca EN 252 test standardına göre, 4. tehlike sınıfında, toprakla temas halinde bekletilmiş olup ilgili deneme alanlarından yıl yıl alınan numunelerde, görsel çürüklük derecelendirmesi, ağırlık kaybı, yoğunluk, eğilme direnci ve elastikiyet modülü, liflere paralel basınç direnci, renk değişim değerleri ile iklim endeksi ve toprak yapısı incelenmiştir. İklim endeksinin en yüksek olduğu il Trabzon en düşük olduğu il Muğla olmuştur. Toprağın su tutma kapasitesi en fazla Çanakkale ve Trabzon'da en düşük Muğla'da gözlenmiştir. En düşük görsel çürüklük derecelendirmesi, en düşük ağırlık kaybı, en yüksek yoğunluk, en yüksek eğilme direnci ve elastikiyet modülü, en yüksek basınç direnci değerleri Elazığ'da (karasal iklim) görülmüştür. Çanakkale, Muğla ve Trabzon'da Elazığ'a göre daha menfi değerler görülmüştür. İklime göre bakıldığında ise genel olarak sarıçam, ladin ve kestane örneklerinin kayın ve kızılağaca göre daha yüksek dayanıma sahip olduğu söylenebilir. Özellikle İYA odunların öz odunları diri odunlara göre daha dayanıklı bulunmuştur. Emprenyeli odun örneklerinin hiçbirinde deformasyon gözlemlenmezken bu örneklerin tamamı oldukça iyi dayanım göstermiştir. En yüksek renk değişiminin yaşandığı yer Çanakkale iliyken renk değişiminin en çok görüldüğü odun türü ise sarıçam olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, scots pine, spruce, beech, alder and chestnut sapwood/heartwood samples and CCB impregnated sapwood samples were exposed to the field test in accordance with the European standard EN 252 for 3 years in the provinces of Trabzon, Muğla, Çanakkale and Elazığ to determine natural durability of wood types. The visual decay rate, weight loss, density, bending strength and elasticity modulus, compression strength parallel to the grain, color changes, climate index values and soil structure were determined per year. The province with the highest climate index was Trabzon, and the province with the lowest was Muğla. TWHC of the soil was mostly found in Çanakkale and Trabzon, and the lowest in Muğla. The lowest visual decay rate, the lowest weight loss, the highest density, the highest bending strength and elastic modulus, the highest compression strength values were observed in Elazığ. In Çanakkale, Muğla and Trabzon, values that are more negative were seen. In terms of climate type, it can be said that scotch pine, spruce and chestnut wood samples have higher resistance than the beech and alder samples. Especially the heartwood of coniferous has been found to be more durable than the sapwood. In addition, no deformation was observed in any of the impregnated wood samples. All of the impregnated wood samples showed very good durability. Çanakkale was the place where the highest color change occurred. The type of wood with the most color change was the scots pine wood.