Güvenli siber iletişim amacıyla web adresleri üzerinden yeni bir steganografik yaklaşım
A new steganographic approach over web addresses for a secure cyber communication
  1. Tez No: 379810
  2. Yazar: OĞUZHAN KENDİRLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ŞATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bilgi teknolojilerinin ve internetin hızlı büyümesi ile güvenlik kritik bir konu haline gelmiştir. Bu nedenle veri gizleme, gizli mesajların iletimi için önem kazanmıştır. Veri gizleme teknikleri video, görüntü, metin gibi gizli mesajları saklamaktadır. Veri gizleme tekniği kriptolojiden farklıdır. Bir kriptoloji şeması, mesajı şifreler ve mesaj alıcı tarafına daha güvenli ve içeriği tahmin edilemez bir şekilde gönderilir. Mesaj anlamsız bir içeriğe sahip olduğundan, iletişim esnasında gözlemci, mesaj değiş tokuşunu fark edebilmektedir. Bu nedenle kötü niyetli bir saldırgan tarafından tehdit gelme olasılığı kriptolojide her zaman vardır. Steganografi, hedeflenen alıcı dışında kimsenin gizli mesajın varlığı hakkında herhangi bir şey bilmediği şekilde iletişimi sağlama tekniğidir. Başarılı bir steganografi, taşıyıcı ortamın şüphe uyandırmamasına bağlıdır. Bu çalışmada, web sayfalarının URL adreslerini kullanan bir steganografik yaklaşım önerilmiştir. Görüntüler, taşıyıcı olarak kullanılmıştır. LZW, Aritmetik kodlama ile DES, AES, Blowfish, RSA şifreleme algoritmaları önerilen yaklaşımı karmaşıklaştırmak, kapasiteyi artırmak ve güvenliği desteklemek için kullanılmıştır. Deneysel sonuçlar, önerilen yöntemin, iki taraf arasındaki iletişim için uygun olduğunu göstermiştir. İletişim sadece bir web adresi üzerinden yapıldığından, herhangi bir gözlem durumunda şüphe uyandırıcı bir durumla karşılaşılmamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth of information technology and internet, security has become a critical issue. Therefore, data hiding gained importance for delivering secret messages. Data hiding techniques hide messages such as images, videos, texts, etc. A data hiding technique is different from cryptology. A cryptographic scheme encrypts the message and then the message is sent, which is more secure and unpredictable, to the receiver's side. Since the message has a meaningless and uncommon content, the communication makes the observer aware of the exchange, so there is always a threat from a malicious attacker. Steganography is the technique of providing communication where no one except the intended receiver knows about the existence of secret data. Successful steganography depends on the carrier medium not to raise attention. In this study, a steganographic scheme that employs URL of web pages, has been proposed. Images have been used as the carriers. LZW, Arithmetic coding and AES, DES, Blowfish, RSA encryption algorithms have been used to increase complexity, capacity of the proposed approach and to support the security. Experimental results showed that the proposed method is feasible for any communication between two parties. Since the communication is performed via only a web address, it does not raise suspicion in case of an observation.