Güç elektroniği dönüştürücü modelleri eğitim modülü geliştirilmesi
Developing power electronics converters models training module
  1. Tez No: 379815
  2. Yazar: ASLINUR BÜŞRA KARAGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YÜCEDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Güç yarı iletken teknolojilerinde meydana gelen ilerlemeler, güç elektroniği devrelerinin yer aldığı sistemlerin kullanımını arttırmıştır. Güç Elektroniği, gün geçtikçe daha da genişleyen elektronik sektörünün en önemli dallarından biri haline gelmiştir. Güç elektroniğinin önemli uygulamalarından birini dönüştürücüler oluşturmaktadır. Dört temel dönüştürücü vardır. Bu çalışmada, güç elektroniği sistemlerinden dönüştürücü devre modellerinin karakteristiklerinin incelenmesi amacıyla MATLAB GUI ortamında ara yüz tasarlanmıştır. Bu çalışma ile dönüştürücü devrelerin ayrı ayrı simülasyonlarının ara yüz yardımıyla yapılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmadaki güç elektroniği devre modelleri MATLAB Simulink programında tasarlanmıştır. MATLAB GUI'de tasarlanan ara yüz ile Simulink dosyaları ilişkilendirilerek simülasyonlar ara yüz üzerinde yapılmakta, devrelere ait grafikler görüntülenebilmekte ve karakteristikleri incelenebilmektedir. Böylece özellikle uygulamalı derslerin bilgisayar eşliğinde simülatörlerle işlenmesi hem zamanı kısaltmakta, hem de öğretimin daha iyi kavranması sağlamaktadır. Bu amaçla hazırlanan bu çalışmada oldukça yaygın kullanılan MATLAB programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in power semiconductor technology have been increased the use of systems that include power electronic circuits. Power Electronics has become one of the most important branches of the electronic industry which expands day by day. Converters are one of the most important applications of power electronics. There are four basic converters. In this study, in order to examine the characteristics of the converters circuit models which are the one of power electronics systems aimed to design an interface to MATLAB GUI environment. This work is to be done with the help of the converters circuits separate simulation interface. The circuit models designed at MATLAB Simulink program using Equations. With the designed interface, the graphics of Circuits will be displayed and also their characteristics will be analyzed. In this way, especially doing the practical courses in computer with simulators both reduces the processing time and provides a better understanding of education. In this study which is prepared for this purpose, the most widely used MATLAB program was used.