Co(II), Cr(III) ve Ni(II) metal iyonlarının sulu ortamlarda mucor pusillus (Lindt., 1886) immobilize edilmiş aktif Al2O3 biyokompozitte zenginleştirilme şartlarının araştırılması ve alevli AAS ile tayini
Investigation of the preconcentration conditions of Co(II), Cr(III) and Ni(II) ions with solid phase extraction by using fungus (Mucor Pusillus) immobilized on activated aluminum oxid
- Tez No: 379845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI BAYTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Mucor pusillus immobilize edilmiş aktif alüminyum oksit üzerinde Co(II), Cr(III) ve Ni(II) iyonlarının katı faz özütleme yöntemi ile zenginleştirilme şartları araştırıldı. Metal iyonlarının tayinleri yüksek çözünürlüklü alevli atomik absorpsiyon spektroskopi cihazı ile yapıldı. Çalışılan metal iyonların geri kazanma verimine örnek çözeltisinin ortamının pH'sının, elüent çözeltilerinin türü ve derişimi, çözelti akış hızının ve çözelti hacminin etkisi incelendi. Belirlenen en uygun deneysel şartlarda Co(II), Cr(III) ve Ni(II) iyonlarının geri kazanma verimi %95 güven seviyesinde sırasıyla, %99±3, %97±2 ve %98±2 olarak bulundu. Yöntemin kesinliği, çalışılan iyonlar için gözlenebilme sınırı, bilinen miktarda metal iyonları eklenerek ve standart referans maddeler kullanılarak yöntemin doğruluğu belirlendi. Geliştirilen yöntem çeşme suyu, Kızılırmak suyu ve domates yaprağı örneklerinde, çalışılan metal iyonların tayinine uygulandı. Gerçek örnekler için bağıl standart sapma ve bağıl hata değerleri en fazla % 8 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, preconcentration conditions of Co(II), Cr(III) and Ni(II) ions for Mucor pusillus immobilized on activated Al2O3 by solid phase extraction method were investigated. Mucor pusillus was studied as microorganism. The determination of the trace metal ions was carried out by flame atomic absorption spectrometry. The effect of pH, flow rate and volume of sample solution on the recovery of the studied ions was investigated. The recoveries of Co(II), Cr(III) and Ni(II) ions were found as 99±3%, 97±2%, and 98±2%, respectively for Mucor pusillus immobilized on activated Al2O3, under the optimum conditions. The accuracy of the method by using addition samples, precision of the method and limit of detection for the studied ions were determined. The proposed method was applied to tap water, Kızılırmak river water and tomato leaves for the determination of the analytes. Relative standard deviation and relative error were found as about 8%, respectively for real samples.